Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğa, Çin Granitine Karşı

82'den bu yana sektöre hizmet veren Doğa Madencilik, Çin menşeli granitlerin pazarı dar boğaza soktuğu görüşünde.

yapi.com.tr/A.Selen Akıner
Doğa, Çin Granitine Karşı

Şuna inanıyorum ki sektörün birleştiricisi olarak özellikle Yapı Fuarlarında yerli üreticinin nefes alabileceği, ürünlerini kolaylıkla sergileyebileceği bir ortam yaratılmalı. 30. Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı'nda bunu yakalamaya başladığımızı düşünüyorum" diyor Doğa Madencilik Dış Ticaret Müdürü Mert Kayhan.

1982 yılında kurulan Doğa Madencilik, 30.000 m²'si kapalı olmak üzere toplam 150.000 m²'lik bir alan üzerindeki tesislerinde yeni teknoloji kullanan, dünyanın önde gelen granit fabrikalarından. İtalya, Brezilya, İspanya, Güney Afrika ve Hindistan'dan ithal edilen graniti işleyen Doğa Madencilik, 1.000.000 m² işlenmiş granit olan yıllık üretim kapasitesini, 1.500.000 m²'ye çıkartmak için yeni projeler üretmeyi sürdürmektedir.

Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?
Büyük çoğunlukta karşıladı diyebilirim. Yapı Fuarı zaten İstanbul'da uzun yıllardır aynı segmentte devam ediyor ve günden güne büyümesini sürdürüyor. Biz granit üreten bir firma olarak gerek sektörde gerekse fuarda bulunduğumuz yerden çok memnunuz. Bana kalırsa sektörde doğal taş kullanımının yaygınlaşması açısından Yapı Fuarları'nın faydası büyük. Ancak doğal taş firmalarına daha çok davette bulunulması ve katılımlarının sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Doğal taşın inşaat sektöründeki maliyetleri yükselttiği ve bu nedenle daha az tercih edildiği saptamaları konusunda ne düşünüyorsunuz?
Hayır, bu yanlış bir saptama olur. Özellikle son iki yılda inşaat kalitesinin birdenbire yaptığı yükselmeyi de düşünecek olursanız, kullanılan malzemelerin yalıtımından katkılı betona kadar ciddi bir kalite yükselmesi var.Piyasada haksız rekabet olduğunu düşünüyor musunuz?
Evet. Çin menşeli ve sektörü dar boğaza sokan granitler bunun bir örneği olabilir. Çin'in ihracatçıyı destekleme stratejisinde enteresan süspansiyonlar var. Bunun neticesi olarak da bir mermercinin -granitçi demiyorum bakın- üretebileceğinden çok daha düşük rakamlara bu ülkeye Çin graniti giriyor. Mesela bir toplu konut inşaatında, proje sahibi mermer kullanacağını vadediyor ve diyelim ki 20 dolar da fiyat yazmış. 18 dolara Çin graniti görünce cazip geliyor elbette.

Bu yıl fuarda tanıttığınız ürünlerinizin çeşitliliğinde bir artış var mı?
Standımızın konseptinde bir değişiklik yapmasak da taş çeşitliliğini artırıyoruz ve farklı renkleri bir araya getirmeye çalışıyoruz. Temel olarak bu işin sanayisiyiz ve standart bir kurumsal anlayışla yakaladığımız kalitenin sürekliliğini sağlamak en büyük çabamız açıkçası.

İhracat anlamında bir beklentiniz ya da planlarınız var mı?
Daha çok komşu ülkelerle yürüttüğümüz bir ihracat çalışmamız var. Biz ithal malzemeyle çalıştığımız için yeniden ihraç edilebilir olması için maliyeti artırmanız gerekiyor. Bu nedenle bizim için önemli olan iç pazar. Buraya katılmaktaki amacımız da ihracatla ilgili değil. Biz bu fuarın bir parçası olduğumuzu düşünüyoruz uzun yıllardır. Bunun da temel sebebi inşaat sektörüne daha iyi hizmet verebilmek ve pazarın gelişmesinde bir pay sahibi olabilmek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/doga-cin-granitine-karsi_53809.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!