Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğa Yine 'Yol'a Kurban

Karadeniz kıyı yolu bölgenin denizle olan "çevre ve kültür ilişkisi"ni yok ederken aynı duyarsızlıkla gerçekleşen Çaycuma-Bartın güzergâhında da tartışmalı parasal cezalar (!) karşılığında doğal değerler yok ediliyor...

Cumhuriyet Gazetesi/Oktay EKİNCİ
1


ktidarın seçim propagandasında geniş yer alması beklenen "bölünmüş-yol" inşaatları genellikle "düşük kalite" yüzünden eleştiriliyor. Ancak, aynı yollara "en ekonomik malzeme"nin temin edilmesi adına yaratılan doğal çevre ve orman tahribatı kamuoyunun dikkatinden kaçıyor... Bunun en çarpıcı örneklerinden biri olan Zonguldak ili Çaycuma ilçesine bağlı Yeniköy'deki "Ören Tarlası''nda gerçekleştirilen "yasadışı hafriyat''lar... Uygulamanın başlangıcını geçen yıl Cumhuriyet'te duyurmuştuk. (Cumhuriyet 11 Mayıs 2006)

Haberimizin ardından yetkili kurumlarda bir süre "hareketlilik" yaşansa bile, ilerleyen aylarda aynı uygulamanın tam bir "çevre katliamı"na dönüştüğünü bildiren Çaycuma Mimar Sinan İlköğretim Okulu öğretmeni Mevlüt Kırnapçı , gelişmeleri şöyle özetliyor:

'Haksız kazanç sağlıyorlar'
"Geçen nisan ayındaki son başvurumuz üzerine il özel idaresi bu alandan 2600 ton toprak alındığını ve 15.705 YTL ceza kesildiğini bildirmesine rağmen, bizim hesaplarımıza göre en az 25 bin ton toprağı yasalara aykırı aldılar. Yüklenici firmaya kestikleri ceza ise bu katliamla elde edilen haksız kazancın yanında hiç kalıyor..."

Bölgenin doğal zenginliklerinden olan Yeniköy Ören Tarlası'nda 3300 m2 alan tahrip edilerek çıkartılan ve karayolu malzemesi standartlarına uymayan toprakla doldurulduğu için hemen bozuk satıhlı hale gelen yoldaki ilk trafik kazası kurbanı da bir Yeniköylü. Katliama göz yuman bürokratlarla ilgili incelemeleri başlatanların "başka illere tayin edildiklerini" belirten Kırnapçı, aynı ihmal içindeki Çaycuma Kaymakamı'nın da bütün bu olanların ilçedeki Cuma Gazetesi'nde yayımlanmasına da soruşturma açtığını söylüyor..

Evet... Karadeniz kıyı yolu bölgenin denizle olan "çevre ve kültür ilişkisi"ni yok ederken aynı duyarsızlıkla gerçekleşen Çaycuma-Bartın güzergâhında da tartışmalı parasal cezalar (!) karşılığında doğal değerler yok ediliyor...

http://www.yapi.com.tr/haberler/doga-yine-yola-kurban_54197.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çok hoş ve çok güzel YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!