Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doğal Afetlerin Sayısı Arttı Zarar 70 Milyar Doları Buldu

Munich Reasürans, doğal afetler hakkında çarpıcı bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2010 ’un ilk 6 ayında yaşanan afetlerin sayısı geçmiş yıllara oranla ciddi sayıda arttı. İlk yarıda meydana gelen 440 afetin yol açtığı zarar ise 70 milyar doları buldu. Felaketlerin sigorta sektörüne maliyeti ise, 22 milyar dolar oldu.

Hürriyet Gazetesi
Doğal Afetlerin Sayısı Arttı Zarar 70 Milyar Doları Buldu

Munich Reasürans, doğal afetler hakkında çarpıcı bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2010 ’un ilk 6 ayında yaşanan afetlerin sayısı geçmiş yıllara oranla ciddi sayıda arttı. İlk yarıda meydana gelen 440 afetin yol açtığı zarar ise 70 milyar doları buldu. Felaketlerin sigorta sektörüne maliyeti ise, 22 milyar dolar oldu.

2010’un Ocak-Haziran döneminde dünyada toplam 440 felaket yaşandı ve bu felaketlerin yarattığı toplam zarar ise 70 milyar dolar oldu. Türkiye’de Ergo Sigorta Grubu’nun da ana hissedarı olan Alman Munich Reasürans, dünyadaki doğal afetler ve zararları hakkında çarpıcı bir rapor yayınladı. Rapora göre, 2010’un ilk yarısında dünyada çok sayıda doğal felaket gerçekleşti ve bu felaketler büyük zararlara yol açtı. Yılın ilk yarısında 440 felaket yaşandığının ve bunun da 2000 yılından bu yana en yüksek ikinci rakam olduğunun belirtildiği raporda, “Felaketler sonucunda toplamda 70 milyar dolarlık zarar kaydedildi. Bu rakam 2009 toplamının ve son 10 yılın ilk yarı yıl ortalamasının çok üstünde. Sigortalanmış zarar ise, 22 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu zarar da son 10 yılın ilk yarı yıl ortalamasının iki katından fazla” denildi.

Munich Reasürans’ın raporuna göre, bu yılın ilk 6 aylık dönemine üç doğal felaket damgasını vurdu. Haiti ve Şili depremlerinin şimdiye kadar kaydedilmiş en yıkıcı doğal felaketler olarak kayda geçtiğine dikkat çekilen raporda, 12 Ocak tarihinde Haiti’de gerçekleşen depremde 223 bin kişinin hayatını kaybettiği, 1.2 milyon kişinin de evsiz kaldığı ve bunun da bugüne kadar kaydedilen en yüksek ölüm rakamlarından biri olduğu vurgulandı.

Şili, Haiti’den daha şanslı

Raporda, Haiti depreminin çok büyük zarar verdiğine buna karşın sigortalı zararın düşük kaldığına da dikkat çekilerek, “Sigortalanma oranı düşük olduğundan toplam sigortaya yansıyan zarar 150 milyon dolarda kaldı” denildi. Munich Reasürans’ın raporunda Haiti depremini 27 Şubat ’ta gerçekleşen Şili depreminin izlediği de belirtilerek, bu konuda şu görüşlere yer verildi:

“Şili’de 8.8 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, bugüne kadar meydana gelen 5’inci en şiddetli deprem olarak kayıtlara geçti. Haiti depreminin 500 katı enerji açığa çıkaran bir deprem olması rağmen ölü sayısı 521 oldu. Bu durum ise, depreme dayanıklı yapı standartlarına dikkat edilmesi gerektiğinin ne kadar önemli ve etkili olduğunu gösteriyor. Bununla beraber Şili’nin ticari ve endüstriyel sektöründeki yüksek sigortalanma oranı sayesinde sigortalanan zarar 8 milyar dolar oldu. Toplam zarar ise, 30 milyar dolar olarak belirlendi. ”

Küresel ısınma etkisini gösterdi

Bu yılın mart ayında on binlerce uçuş iptaline neden olan ve İzlanda’daki yanardağın patlaması dahil 55 jeofiziksel olay yaşandığına da değinilen raporda, ayrıca 385 adet de hava koşullarına bağlı doğal felaketin ciddi hasarlara yol açtığı ifade edilerek, “2010’un ilk yarısındaki hava koşullarına bağlı ve şu anda halen devam eden diğer felaketler ise, şubatta Madeira’daki şiddetli yağmurların ardından gelen seller ve toprak kaymaları, mayıs ayının ilk yarısında ABD ’de gerçekleşen çok şiddetli fırtınalar sonucu oluşan büyük seller, haziran da Orta Avrupa’da gerçekleşen şiddetli seller ve yine Çin ’de meydana gelen seller oldu. Küresel ısınma bu tip hava olaylarının sayısını da artırdı” denildi.

Dünyadaki doğal felaketler hakkında görüş bildiren Munich Reasürans CEO’su Torsten Jeworrek, ilk 6 ayda çok büyük ve önemli miktarda kayıplar yaşadıklarını belirterek, “Ancak, ana işimiz, doğal afet risklerini teminat altına almak. Bu konuda da uzmanlarımız, dünyanın en geniş doğal afet hasar bilgisini analiz edip yorumluyor. Bu da bize daha iyi bir risk yönetimi ve fiyatlandırma yapma üstünlüğünü getiriyor” şeklinde konuştu.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/dogal-afetlerin-sayisi-artti-zarar-70-milyar-dolari-buldu_82176.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!