Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğalgaz Korkusuna Rağmen İhmale Devam

ECA Grubu bünyesindeki Emas Makine Sanayi AŞ Genel Müdürü Cahit Köse, "Ülkemizde kombilerin yıllık bakımını yaptırmak gibi bir anlayış yok" dedi.

Hürriyet Gazetesi
Doğalgaz Korkusuna Rağmen İhmale Devam

ECA Grubu bünyesindeki Emas Makine Sanayi AŞ Genel Müdürü Cahit Köse, "Ülkemizde kombilerin yıllık bakımını yaptırmak gibi bir anlayış yok" dedi.

Köse, Türkiye’de doğal gaz kullanımı ile birlikte ısı sektörünün de geliştiğini söyledi. Türkiye’nin doğal gaz konusunda Avrupa ülkeleri açısında bir köprü görevi gördüğünü dile getiren Köse, "Bu durum ısı pazarının gelişmesini sağladı. Isı sektörü ile ilgili birçok firma Türkiye’de fabrika kurdu. Türkiye ısı sektöründe gelişmiş ülkelerin üretim merkezi oldu" diye konuştu. Doğal gaz konusunda vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiğini kaydeden Köse, şunları söyledi:

"Yaşanan birkaç olaydan sonra doğal gaz herkesi korkutan bir konu oldu. Daha önce (Tüp insanı zehirler mi?) diye korkuyorduk şimdi ise (Doğal gaz insanı zehirler mi?) diye korkuyoruz. Son dönemde yaşanan kötü olayları görerek vatandaş daha da korkar oldu. Aslında doğal gaz öldürmez. Bunun için doğal gaz konusunda eğitim vermek gerekir. Türkiye’de kombilerin yıllık bakımı konusunda çok istekli değiliz. Ülkemizde kombilerin yıllık bakımını yaptırmak gibi bir anlayış yok. Yıllık bakım mutlaka yaptırılmalıdır. Özellikle bacalı cihazda kesinlikle söz konusu bakımı ihmal etmemek gerekir. Vatandaşların her şeyi bilmesi mümkün değil. Gaz kuruluşunun da aktif olması, gidip evleri denetlemesi ve ilk gazı verirken gerekli bilgileri anlatması gerekir."

Güneş ocaklarına teknoloji desteği

ODTÜ tarafından geliştirilen ve Yozgat’ın Sorgun ilçesi Şahmuratlı köyünde, kullanılmayan televizyon çanak antenlerinden yararlanılarak üretilen güneş ocakları, güneşe göre yön değiştirip, daha kullanışlı hale gelmesi için yeniden tasarlandı.

BM Kalkınma Programı, Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı çerçevesinde Yozgat’ın Sorgun ilçesi Şahmuratlı köyünde uygulamaya konulan "Güneş Ocakları" projesinin Koordinatörü Asuman Korkusuz, daha önce tasarlanan ocakların kullanımında görülen aksaklıklara bağlı olarak, teknolojik değişiklik yapılarak yeniden tasarlandığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogalgaz-korkusuna-ragmen-ihmale-devam_68135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!