Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğanın Haklarını Tanıyan İlk Evrensel Deklarasyon

Doğa Derneği'nin çağrıcıları arasında yer aldığı İklim Değişikliği ve Doğa Ana Hakları Dünya Konferansı 20-22 Nisan 2010 tarihlerinde Bolivya Cochabamba'da gerçekleştirildi. Hayal kırıklığı yaratan Kopenhag Zirvesi sonrasında çözüm için umutların bağlandığı İklim Değişikliği ve Doğa Ana Hakları Dünya Konferansı'na 35 bin kişi katıldı. Toplantıda

yapi.com.tr
Doğanın Haklarını Tanıyan İlk Evrensel Deklarasyon

Doğa Derneği'nin çağrıcıları arasında yer aldığı İklim Değişikliği ve Doğa Ana Hakları Dünya Konferansı 20-22 Nisan 2010 tarihlerinde Bolivya Cochabamba'da gerçekleştirildi. Hayal kırıklığı yaratan Kopenhag Zirvesi sonrasında çözüm için umutların bağlandığı İklim Değişikliği ve Doğa Ana Hakları Dünya Konferansı'na 35 bin kişi katıldı. Toplantıda, doğanın haklarını tanıyan ilk evrensel deklerasyon oy birliği ile kabul edildi.

Sürdürülebilir kalkınma tarih oldu

Konferansla birlikte, yaklaşık 20 yıl önce Rio'da ortaya atılan 'sürdürülebilir kalkınma' ve 'koruma kullanma dengesi' gibi kavramların altının boş olduğu kabul edilmiş oldu. Konferans, gezegenin yaşamasıyla ilgili mücadelelerin asıl olarak toplumsal değişime odaklanması gerektiğini, çevreci teknolojilerin tek başına bir çözüm getiremeyeceğini ortaya koydu.

Dünya canlı bir valıktır

Cochabamba'da yayınlanan Doğa Ana Hakları deklarasyonunda, dünyanın kendi başına bir canlı varlık olduğu ilk defa bilim insanları, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumlarının oy birliği ile kabul edildi. Deklarasyonda, "Doğa Ana"nın yaralı olduğunun ve bu nedenle insanın geleceğinin tehlike altında olduğunun altı çizildi. Doğanın yaşam hakkını kabul etmeden, insan hakları ihlallerinin de son bulmayacağı belirtildi.

Konferansta, doğanın yaşama ve var olma; saygı duyulma; kendini insan tarafından rahatsız edilmeden var etme; su döngüsünü devam ettirme gibi haklara sahip olduğu kabul edildi. Öte yandan, Birleşmiş Milletler altında doğa hakkı ihlallerinden sorumlu olacak bir mahkemenin kurulması gerektiği ortaya kondu.

Hak parçalanmaz bütündür

Doğa Derneği Başkanı Dr. Güven Eken konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yeryüzündeki tüm haksızlıkların odağı, doğaya yapılan haksızlıktır. İnsanoğlu, doğa ananın uğradığı haksızlıkları gözden kaçırdığı sürece hiçbir sorununu çözemeyecek. Kadınlar, çocuklar, azınlıklar, güçsüz ve fakirler ezilmeye devam edecek. Savaşlar son bulmayacak. Çünkü hak parçalanmaz, bütündür. Bu nedenle Bolivya'daki toplantı insanlık için dönüm noktası niteliğinde. Burada, insanlığın doğanın haklarını tanıması için ilk uluslararası girişim gerçekleştirildi ve tüm dünya için bir umut kaynağı oluştu" dedi.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/doganin-haklarini-taniyan-ilk-evrensel-deklarasyon_79028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!