Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğanşehir Surları İmarsızlık Kurbanı

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde Roma döneminden kalan, çevresinde konut ve iş yeri yapılan tarihi surların korunabilmesi için belediyenin koruma imar planını tamamlaması gerekiyor. Doğanşehir ilçe merkezinde milattan önce 66 yıllarında Roma döneminde yapıldığı bilinen tarihi Roma surları, içine ve yakınına evlerin ve dükkanların yapılması sonucu

Yeni Şafak Gazetesi
Doğanşehir Surları İmarsızlık Kurbanı

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde Roma döneminden kalan, çevresinde konut ve iş yeri yapılan tarihi surların korunabilmesi için belediyenin koruma imar planını tamamlaması gerekiyor. Doğanşehir ilçe merkezinde milattan önce 66 yıllarında Roma döneminde yapıldığı bilinen tarihi Roma surları, içine ve yakınına evlerin ve dükkanların yapılması sonucu yok olma tehlikesi yaşıyor. 6. 7. yüzyıllarda Arap akınları sonucu yıpranan surlar, 12. 13. yüzyılda Anadolu Selçuklular döneminde onarılmış ve yanına yeni bir sur daha ilave edilmiş.

Doğanşehir Belediye Başkanı Hanifi Bayram, ilçe merkezini çevreleyen ve yaklaşık 30 yıl öncesine kadar ayakta kalabilen surlar için, şunları söyledi: "Bizim çocukluğumuzda Doğanşehir'in her tarafı surdu. Surların 4 kapısı vardı. Zamanla insanlar surların güzel taşlarını evlerinde köşe taşı olarak kullandı. Surların üzerine evler yapıldı. Doğanşehir şu anda mantar gibi biten bir ilçe görünümünde. 1800'lü yıllarda Osmanlı Rus savaşından sonra doğudaki illerden gelen göçmenlerin kurduğu bir yer olarak biliniyor. Tarihi eskilere dayandığı halde yeni bir tarihten başlatılması bizi oldukça rahatsız ediyor"

Roma döneminden kaldığı bilinen surlara olabildiğince sahip olmaya çalıştıklarını aktaran Bayram, 6 aydır surların koruma imar planı için çalıştıklarını aktardı. Bayram, şöyle konuştu: "Doğanşehir'in koruma planını hazırlıyoruz. Şimdiye kadar tarihi eserler imar planına işlenmemiş. Tarihi olarak bir tek surlar var. İmar planı da bu surların etrafında şekillenecek. Tarihi eserlerin imar planına işlenmesinin ardından şehir plancıları koruma planını hazırlayacak. Hangi sur kalıntısınayapıların ne kadar yaklaşabileceği belirlenecek."

Bayram, hazırlanan koruma planının 6 ay önce yapılmaya başlandığını ifadeederek, "Bu çalışmanın yapılması için 4 seneden beri uğraşıyoruz. Ancak tarihi eserler yok edildikten sonra çalışma yapılıyor. Surların da çok az kalıntısı kalmış, basit kalıntılar. Surlar sökülmüş, yerine ev yapılmış" dedi. Daha önceki başkanlar döneminde ruhsat verilmiş evler için yapılacak birşey olmadığını aktaran Bayram, "Bu evlere müdahalemiz bizi vatandaşla karşıkarşıya getirir. Ancak ben kendim ruhsat vermedim, vermem. Siyasete uygun olmayanbir davranış ama, bu konularda kesin tavrım var" diye konuştu.

Kurul gerekirse yıkım kararı alabilecek

Malatya Arkeoloji Müzesi Müdürü İzzet Esen de Doğanşehir'in koruma imar planı olmamasının sıkıntısını yaşadığını belirterek, yeni yapılmaya başlanan koruma imar planının Sivas Koruma Kuruluna götürüleceğini, kurulun gerekligörürse yıkım kararı alabileceğini söyledi. Esen, tarihi eserlere ve birinci derece sit alanlarına yapılmış yeniyapılardan haberleri olduğunda gidip inceleyip Sivas Koruma Kuruluna rapor ettiklerini belirtti. Doğanşehir ilçesindeki surlara en yakın binanın 25 metre uzaklıkta olmasıgerektiğini anlatan Esen, Sivas Koruma Kurulunun gerekli gördüğünde yıkım ya daiptal kararı alabildiğini, bu karardan sonra mahkeme sürecinin başladığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogansehir-surlari-imarsizlik-kurbani_63966.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!