Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğaya Yatırımla 120 Bin Lira Tasarruf Yaptı

Son iki yıldan bu yana Manisa'daki fabrikasında doğaya ve çevreye saygılı, enerji kaynaklarını doğal yollardan kullanmayı hedefleyen bir politika izleyen Bosch Termoteknik, 2009 yılında yaklaşık 120 bin TL tasarruf sağladı. Enerji verimliliğini artırmak için 2008'de 176 bin euro yatırım yapan firma, karbondioksit (CO2) emisyon değerini yüzde 20,

Referans Gazetesi
Doğaya Yatırımla 120 Bin Lira Tasarruf Yaptı

Son iki yıldan bu yana Manisa'daki fabrikasında doğaya ve çevreye saygılı, enerji kaynaklarını doğal yollardan kullanmayı hedefleyen bir politika izleyen Bosch Termoteknik, 2009 yılında yaklaşık 120 bin TL tasarruf sağladı. Enerji verimliliğini artırmak için 2008'de 176 bin euro yatırım yapan firma, karbondioksit (CO2) emisyon değerini yüzde 20, fabrikadaki doğalgaz tüketimini yüzde 30,3 azaltmayı başardı. 2009'da da enerji verimliliği uygulamalarını sürdüren Bosch Termoteknik, böylece iki yıl içinde karbondiokit emisyonunu bin ton düşürdü.

2009 yılı boyunca ofislerdeki hava kaçaklarının önlenmesi, koridor ve tuvaletlerde hareket detektörü kullanımı, klima santrallerinin optimum çalıştırılması sonucunda firmanın karbondioksit (CO2) emisyon oranı yüzde 6 oranında düşürüldü. Böylece 2007'de 5 bin 304 ton olan CO2 emisyonu; 2008'de 4 bin 706 tona, 2009'da ise 4 bin 258 tona indirildi. Bosch, bu sayede 2009'da elektrikte 64 bin 47 TL ve doğalgazda 66 bin 782TL tasarruf sağlamış oldu.
 
2012 hedefi, emisyonu yüzde 29 azaltmak

Bosch Termoteknik Sanayi Teknik Fabrika Müdürü İrfan Bayrak, "Günümüzde çevre sorunlarının teknoloji odaklı olduğuna, ancak teknoloji ve elbette bilinçlilikle çözülebileceğine inanıyoruz. Bu nedenle yalnızca ürünlerimizin teknolojisine değil çevre korumada izlenebilecek teknolojik yöntemlere de odaklanıyoruz" dedi. 2012 yılı hedeflerinin Manisa'daki üretim tesisi bazında Bosch'un dünya genelindeki emisyon hedefini geçmek olduğunu belirten Bayrak, "Bunun için de başlangıçtaki emisyonumuzu yüzde 29 azaltmamız gerekli. Şu anki yüzde 24'lük oranı dikkate alırsak, bunun gerçekleştirilebilir bir hedef olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

İrfan Bayrak'ın verdiği bilgilere göre; fabrikada sıcak su elde etmek için güneş enerjisinden yararlanıldı. Kurulan ısı pompası sistemiyle ofislerin bir bölümününün ısıtma ve soğutması sağlandı. Fırın sıcak su geri kazanımıyla da yine sıcak su elde edildi. Yoğuşmalı kaskad sistemi kullanımı, eski kompresörlerin yeni nesil kompresörlerle değiştirilmesi, fırın sıcak su geri kazanımı, ısı pompası uygulaması, çalışma saatleri dışında kapatma, aydınlanmada LED kullanımı ve benzeri uygulamalar da enerji tasarrufunda önemli rol oynadı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dogaya-yatirimla-120-bin-lira-tasarruf-yapti_76439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!