Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Doğru Aydınlatma İçin İpuçları

Bir eve yerleşmeden önce evin hangi cepheye baktığını ve ne kadar gün ışığı aldığını mutlaka kontrol edin. Evin bol güneş alması hem sağlık açısından hem de dekorasyon açısından oldukça önemli. Doğal ışığın yeterli olmadığı durumlarda ve akşam vakti aydınlatmalara başvurmak zorunda kalıyoruz. İşte evi doğru şekilde aydınlatmak için ipuçları...

yapi.com.tr
Doğru Aydınlatma İçin İpuçları

Etkili bir aydınlatma sayesinde evinizi çok daha ferah, dekorasyonunuzu çok daha etkileyeci bir hale büründürebilirsiz. Peki bunun için hangi yollar izlenmeli?

1- Alışkanlıklarınızdan vazgeçin
Öncelikle tek bir aydınlatma kullanma alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Tavana asılan tek bir aydınlatma odayı yapay ve çirkin gösteriyor. Televizyonda veya dergilerde gördüğünüz evlerin güzel görünmesinin en büyük nedeni ise doğru aydınlatma kullanımıdır.

2- En az iki aydınlatma kullanın
Her odada en az iki tane aydınlatma bulundurmaya dikkat edin. Özellikle evin mimari detaylarını ön plana çıkarabilmek için bu alanlarda spot lambalarına yer verebilirsiniz.

3- Dönemsel aksesuarları her zaman kullanabilirsiniz
Dekorasyonu desteklemek için yılbaşı döneminde tüm pazarlara giren ışıklara göz atabilirsiniz. Bunları bir kitaplığa dolayabilir, duvara asabilir veya bir kasenin içinde toplu halde tutabilirsiniz.

4- Güvenliğinize dikkat edin
Dekorasyon kadar güvenlik de önemli. Evinizde farklı aydınlatmalara yer verirken elektrik tesisatına da dikkat edin. Aydınlatmaları kurması için uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz. Bir ampulü ıslak elle değiştirmeyin ve aydınlatmaları suyun sıçrayabileceği bir yerde bulundurmayın.

5- Bir uzmandan yardım alın
Eski kablolara özellikle dikkat edin. Eski kablolar daha büyük bir risk unsuru barındırıyor. Bir elektrikçi gelmeden bu kablolar ile çalışmayın. Ayrıca çocuklar ve evcil hayvanlar için de gevşek teller veya elektrik bağlantılarını ortalıkta bırakmayın.

6- Evin planınına dikkat edin
Aydınlatma yerleşimi yapmadan önce odanın planını çıkarmakta fayda var. İşler her zaman hayalinizdeki gibi olmayabilir. Evin içindeki elektrik bağlantılarını göz önünde bulundurarak aydınlatma yerleşimi yapmak zorundasınız.

7- Bazı alanları ön plana çıkarın
Evin içindeki bazı noktaları aydınlatma yardımıyla öne çıkarabilirsiniz. Tabloları astığınız bir duvar, evin mimari detayları veya güzel bir kitap köşesi bu alanlar arasında yer alabilir.

 

 

Kaynak: Hürriyet

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogru-aydinlatma-icin-ipuclari_163966.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!