Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğru Aydınlatma ile İş Kazaları Azalıyor

Aydınlatma Türk Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sermin Onaygil, iş yerlerinde, planlanarak yapılan doğru aydınlatmanın, enerji verimliliğini sağladığı gibi iş kazalarını yüzde 52 oranında azalttığının da bilimsel olarak kanıtlandığını bildirdi.

Hürriyet ANKARA
Doğru Aydınlatma ile İş Kazaları Azalıyor

Aydınlatma Türk Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sermin Onaygil, iş yerlerinde, planlanarak yapılan doğru aydınlatmanın, enerji verimliliğini sağladığı gibi iş kazalarını yüzde 52 oranında azalttığının da bilimsel olarak kanıtlandığını bildirdi. Prof. Dr. Onaygil, her ülkenin belli bir enerji politikasının bulunduğunu, Türkiye’nin de zaman zaman tartışılsa da enerji konusunda bir politikasının olduğunu ifade etti.

Gelişmeyi sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Prof. Dr. Onaygil, şöyle devam etti:

“Enerji verimliliği ve enerjiyi verimli kullanmak da artık enerji kaynağı olarak değerlendiriliyor. Enerjinin yüzde 39’u sanayide, yüzde 30’u binalarda, yüzde 21’i de ulaşımda kullanılıyor. Kullanım alanlarında enerji verimliliğini sağlamak büyük önem taşıyor. Enerji kaynakları içerisinde de en çok kullanılan tür elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisinin yüzde 20’si de sanayi sektöründe tüketiliyor. Elektrik enerjisinin, üretilmesi, nakledilmesi ve kullanılması gerçekten çok zor ve zahmetli bir iş. Bu kadar zor ve zahmetler çekilerek üretilen elektriğin kullanılmasında çok dikkat edilmeli, israf mümkün olduğu kadar önlenmeli.

Yüzde 40 tasarruf

Enerji türleri içerisinde önemli bir yer tutan elektrik enerjisinin kullanımında da iş yerlerinin aydınlatılması önemli bir konu. İş yerlerinin planlı ve doğru aydınlatılması, elektriğin kullanımında verimliliği sağlar. Doğru aydınlatmanın aynı zamanda iş yerlerindeki kazaları yüzde 52 oranında azalttığı da bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.”

Prof. Dr. Onaygil, bir iş yerinde doğru ve planlı aydınlatma konusunda yapılan örnek bir çalışmada, elektrik tüketiminde yüzde 40 tasarruf sağlandığını ve iş yeri veriminde artış gözlendiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogru-aydinlatma-ile-is-kazalari-azaliyor_74964.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!