Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğru Strateji Mobilya Sanayiini Zirveye Taşır

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) tarafından önceki gün Kayseri Sanayi Odası'nda düzenlenen "Türkiye Sanayiine Sektörel Bakış: Mobilya Sanayii" başlıklı konferansta Ergün, dünya genelinde popüler hale gelen çevreye duyarlı oyuncak sektörünün ahşap malzemelere yöneldiğine dikkat çekti.

Referans Gazetesi
Doğru Strateji Mobilya Sanayiini Zirveye Taşır

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 2007 verilerine göre mobilya sektöründeki toplam 30 bin 457 işletmeden 23 bin 664'ünün işletme hesabına göre defter tutan, küçük ölçekli Gelir Vergisi mükelleflerinden oluştuğuna dikkat çekerek, "Eğer biz bu gücü iyi kullanabilirsek, çok kısa sürede Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu'nun en büyük mobilya tedarikçisi haline gelebiliriz. Sektörün değişim ve dönüşümü için birlikte bir strateji belirleyelim, işvereniyle, işçisiyle, hükümetiyle hepimiz elimizi taşın altına koyalım" dedi.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) tarafından önceki gün Kayseri Sanayi Odası'nda düzenlenen "Türkiye Sanayiine Sektörel Bakış: Mobilya Sanayii" başlıklı konferansta Ergün, dünya genelinde popüler hale gelen çevreye duyarlı oyuncak sektörünün ahşap malzemelere yöneldiğine dikkat çekti. Türkiye'deki toplam mobilya üretiminin üçte birini gerçekleştiren Kayseri'den de oyuncak sektörüne yönelik yenilikçi çalışmalar beklediklerini söyleyen Ergün "Mobilya sanayii son dönemlerde hızlı bir dönüşüm geçirerek eskiye oranla çok daha fazla bilgi, sermaye ve teknoloji yoğun bir moda sektörü olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu dönüşümün arkasında yatan en önemli unsur ise mobilya sanayiinin hızlı bir küreselleşme süreci yaşamasıdır" dedi.
    
KDV indirimi nefes aldırdı

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da mobilya sektörünün ülke imalat sanayiinde yüzde 3'lük paya sahip olduğunu belirterek "Gerek kriz gerek son 20 yıldaki ekonomik istikrarsızlıklar sanayinin mikro yapısına eğilmemizi sürekli engelledi. Makroekonomik politikalardaki başarı büyümenin gerekli koşuludur ama tek başına yeterli değildir. Büyümemizin yüzde 6 ve üzeri olması gerekli" dedi. SEDEFED Başkanı Çetin Nuhoğlu ise krizden rekabet gücünü artırmayı başarabilenlerin çıkabileceğini söyledi. Nuhoğlu, rekabet düzeylerini artırabilmek için devletin kendilerine el uzatması gerektiğini belirterek KDV indiriminin mobilya sektörüne büyük bir hareketlilik getirdiğini, bunun için hükümete şükranlarını sunduklarını söyledi.
    
Mobilyacılar görevlerinin bilincinde

Mobilya sektörünün istihdam deposu olduğunu ve hem Kayseri hem de Türkiye açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mustafa Boydak, gelişmiş ülkelere bakıldığı zaman Türkiye'nin bu sektörde daha yolun başında olduğunu ve plan program dahilinde yapılacak çalışma sonucunda bu sektörde daha birçok kişiye istihdam sağlanabileceğini söyledi. Kayserili mobilyacıların görevlerinin bilincinde olduğunu ifade eden Boydak, "Türkiye'deki mobilya ihracatının yüzde 25'inden fazlasını Kayseri'den yapıyoruz. Biz bu konuda gayret ettikçe, teknolojimizi geliştirdikçe işlerimizin daha iyi olacağına inanıyoruz. Sadece mobilya sanayiinde durum böyle ise Türk sanayiinde daha çok yapacak işimiz var demektir. Biz bu konuda oldukça ümitliyiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogru-strateji-mobilya-sanayiini-zirveye-tasir_73326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!