Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğru Yaşam Ödülleri

Kamuoyunda “Alternatif Nobel” olarak tanımlanan, “Right Livelihood - Doğru Yaşam Ödülleri” çevre, silahsızlanma ve insani çalışmalarıyla tanınan Kongolu, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı üç hümaniste verildi.

Cumhuriyet Gazetesi
Doğru Yaşam Ödülleri

Kamuoyunda “Alternatif Nobel” olarak tanımlanan, “Right Livelihood - Doğru Yaşam Ödülleri” çevre, silahsızlanma ve insani çalışmalarıyla tanınan Kongolu, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı üç hümaniste verildi.

Sürdürülebilir yaşam için mücadele edenlere verilen Alternatif Nobel Ödülü’nü kazananlardan Kongolu Rene Ngongo, yağmur ormanlarının katliamını ve ülkesindeki çevreyi zehirleyen yasadışı madencilik faaliyetlerini belgeleyip BM Güvenlik Konseyi’nin sorunu ele almasını sağladı. Ormanları katledenlerin ve madencilerin ciddi tehditlerine maruz kalan Ngongo, köylülere ormanları tahrip etmeden gelişmiş teknikle nasıl tarımcılık yapılabileceğini öğretti. Yeni Zelandalı Alyn Ware ise barış ve nükleer silahsızlanma için yaptığı çalışmalarla tanınıyor. 1990’lı yıllarda BM’de koordinatör olarak görev de üstlenmiş olan Ware, dünyanın nükleer silahlardan arındırılması amacıyla, uluslararası bir anlaşma imzalanması için çaba gösteriyor. Ware, nükleer silahların insanlık için yarattığı tehlike konusunda okullarda ders de veriyor. Avustralyalı jinekolog Catherine Hamlin ise uzun süren doğumların Etiyopyalı kadınlarda yol açtığı sakatlıkların tedavisi için gösterdiği çabalar nedeniyle ödüllendirildi. Fistula Vakfı’nın Addis Ababa’da kurduğu hastanede çalışan Hamlin, diğer Afrika ülkelerindeki kadınlara yardım etmeleri amacıyla doktorları da eğitiyor.

Onur ödülü Suzuki’ye

Alternatif Nobel Onur Ödülü’nü alan isim ise Japon asıllı Kanadalı çevreci David Suzuki oldu. Kyoto Antlaşması’nı imzalamasına rağmen, gereklerini yerine getirmeyen Kanada Hükümeti’ne karşı başlattığı protesto kampanyasıyla tanınan Suzuki, televizyon ve radyo programlarıyla çevreci bilincin yayılmasına büyük katkı sağladı. Alternatif Nobel Ödülü’nü kazananlara 50 bin Avro’luk ödülleri 4 Aralık’ta törende dağıtılacak. Onur ödülünü kazanana ise sadece takdirname verilecek.

Right Livelihood Vakfı, sürdürülebilir yaşam için mücadele edenlerin ödüllendirilip örnek olmalarını sağlamak amacıyla 1980’de kuruldu. 2000 yılının Alternatif Nobel Ödülü’nü Türkiye’de siyanürlü altın madenciliğine karşı mücadelesiyle tanınan Birsel Lemke kazanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogru-yasam-odulleri_73304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!