Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğtaş Çaylar Şirketten Dönemini Kapatıyor

Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, işten çıkarmaların gündemlerinde olmadığını belirterek, "Sadece çay giderleri 150 bin lirayı buluyor, bu da 15 personel maaşına denk geliyor. 15 kişiyi işten çıkarmayız, ama çay ocaklarını kapatabiliriz" dedi.

Referans Gazetesi
Doğtaş Çaylar Şirketten Dönemini Kapatıyor

Doğtaş Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, işten çıkarmaların gündemlerinde olmadığını belirterek, "Sadece çay giderleri 150 bin lirayı buluyor, bu da 15 personel maaşına denk geliyor. 15 kişiyi işten çıkarmayız, ama çay ocaklarını kapatabiliriz" dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mobilya Sektör Meclisi Başkanlığını da yürüten Doğan, krizin öncelikle dayanıklı tüketim üretimini vurduğuna dikkati çekerek, "Bizim sektörümüzde olduğu gibi inşaat, mobilya, otomobil, beyaz eşya ve elektronikte çok ciddi bir durgunluğa neden oldu. Şu anda bizim sektörümüzde özellikle yüzde 30-50'ler gibi düşüşler olduğunu görüyoruz" diye konuştu. Doğan, şirket olarak gerekli tedbirleri almaya çalıştıklarını ifade ederek, tasarruf tedbirleri kapsamında işçi ve personelin kullanmadığı izinleri bu dönemde kullandırdıklarını, krizin derinliğine göre belki ücretsiz izin uygulamasına da geçebileceklerini bildirdi.

Gündemlerinde işçi çıkarma olmadığını vurgulayan Doğan, şöyle konuştu: "Umarım ikinci 6 aylık sürede bu sıkıntı sona erer. Yeni mobilya sezonu ile birlikte sektörümüzde bir kıpırdanma olacağını umuyoruz. Bizim mobilya sektöründe bu dönem zaten durgun bir dönem, sezon sonunda buna benzer bir daralma yaşadık. Zaten durgun olan bir dönemde krizin de gelmesi işlerimizin biraz daha dip yapmasına neden oldu. Biz de krizlerden dolayı deneyimlerimiz ve tecrübelerimiz olduğu için eski dosyalarımızı çıkardık kriz yönetimini uygulamaya almış durumdayız."

Doğan, 2009'un kayıp bir yıl olduğunu, özellikle kredi kartlarıyla ilgili bir kriz beklediğini ifade ederek, tüketicinin gereğinden fazla borçlandığını, özellikle otomotiv ve ev kredileriyle kredi kartlarının dolu olduğuna dikkati çekti. Doğan, şöyle devam etti: "Personele bir konuşma yaptım ve çay ocaklarının kapatılabileceğini duyurdum. Çaylar şirketten dönemine son verebiliriz, diye söyledim. Çünkü baktığınızda şirketin sadece çay giderleri bile yılda 150 bin lirayı bulabiliyor. Bu da 15 personelin maaşına eşit bir rakama denk geliyor. Yani 'Biz gerekirse 15 kişiyi işten çıkarmayız, ama şirketteki çay ocaklarını kapayabiliriz' dedik. İşte buna benzer tedbirler almak zorundayız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogtas-caylar-sirketten-donemini-kapatiyor_65579.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!