Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

"Mersin, Güney Akdeniz'in...

Doğu Akdeniz 'Antalya Modeli' Teşvik İstiyor

Turizm bölgesi ilan edilen ilçede Tarsus-Kazanlı Sahil Projesi kapsamında yapılacak yatırımlar için teşvik verilmesi gerektiği bildirildi. Turizm bölgesi ilan edilmesinin yanı sıra kurulması planlanan Çukurova Havaalanı ve lojistik köyle yıldızı parlayan Mersin'in Tarsus İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü, Tarsus ve yöresinin

yapi.com.tr / AA
Doğu Akdeniz 'Antalya Modeli' Teşvik İstiyor

Turizm bölgesi ilan edilen ilçede Tarsus-Kazanlı Sahil Projesi kapsamında yapılacak yatırımlar için teşvik verilmesi gerektiği bildirildi. Turizm bölgesi ilan edilmesinin yanı sıra kurulması planlanan Çukurova Havaalanı ve lojistik köyle yıldızı parlayan Mersin'in Tarsus İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü, Tarsus ve yöresinin giderek gelişen, güçlenen, hedeflerini daha ileriye revize eden bir çekim merkezi haline geleceğini bildirdi.

Tarsus ve çevresinde yaşayanların birkaç yıl içinde, yaşam kalitesi ve refah düzeyinin yükseleceğini, yıllardır verdikleri uğraşların hedefine ulaşmaya başladığını belirten Karagözlü, ''Tarsus-Kazanlı Kıyı şeridi turizm bölgesi, Karboğazı Turizm Alanı, Kargılı'ya yapılacak Çukurova Havaalanı ve Lojistik köy gibi devasa projelerle ilçemiz sadece yörede değil, Çukurova Bölgesinin ve yakın bir gelecekte ülkemizin incisi olma yolunda'' dedi.

Karagözlü, Türkiye'nin en büyük ve en önemli turizm firmalarına yatırım tahsisleri yapılan ve çok önemli bir turizm alanı olarak gündemde bulunan Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesi ile ilgili en önemli sorunun teşvik olduğunu savunarak, ''Doğu Akdeniz'e Antalya modeli teşvik bekliyoruz. Aksi takdirde ilerleme kaplumbağa hızını geçmez'' dedi.

Teşviğin yanı sıra altyapı çalışmalarının da hızla tamamlanması gerektiğini ifade eden Karagözlü, şunları kaydetti:

''Toplam 8 bin yataklı 5 yıldızlı turistik tesislerin, golf sahalarının da bulunacağı sahil bandında altyapı çalışmaları çok ağır ilerliyor. Turizm yatırımlarında Türkiye'nin önde gelen 4 firmasına burada yer tahsisi yapıldı ancak, yol sorunu çözümlenemedi. Yatırımcılar hazırlık yaparken 14 kilometrelik yolun gönderilen resmi bir yazıyla 3 yılda tamamlanabileceği bildirilmesinin şaşkınlığını yaşıyoruz. yatırımcının şevki kırılmamalı.''

Karagözlü, yolun yanı sıra doğalgaz, elektrik ve su gibi alt yapı sorunlarının da bir an önce çözümlenmesi gerektiğini ifade ederek, ''Bu arada yatırımcı firmalar ve tahsis firmalarından oluşan Yatırımcılar Birliği de kendi çalışmalarını sürdürüyor. Onlarla sürekli diyalog halindeyiz. Heyecanımız doruk noktada'' dedi.

Projenin sadece Tarsus'u değil tüm Doğu Akdeniz'in kalkınmasın katkı sağlayacağını vurgulayan Karagözlü, şöyle devam etti:

''Tarsus, Mersin, Adana ve Hatay'ın dertleri aynı. Bizler ortak akılda birleşip, ortak projelerle bölgemizin sorunlarının çözümüne ortak katkı sunmalıyız. Gücümüzü bölgemizin kalkınması için birleştirmeliyiz. Bunun için çevre illerdeki tüm oda başkanlarıyla işbirliği yapmak istiyoruz.''

Doğu Akdeniz'in iklimi, doğası, bitki örtüsü, tarihi, inanç, kültürel ve arkeolojik zenginlikleriyle turizm alanında bulunduğu mevcut durumdan çok daha fazlasını elde edebilecek bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Karagözlü, ''Biz sahip olduğumuz bu yüksek potansiyelimizi, zenginliklerimizin yaşamın her alanına kazandırılması adına çalışmalıyız. Bunu hayata geçirebilirsek Doğu Akdeniz bölgesindeki vatandaşlarımızın yaşam kalitesi ve refah düzeyini de yükseltmiş olacağız'' dedi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/dogu-akdeniz-antalya-modeli-tesvik-istiyor_86822.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!