Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Doğu Ataşehir’de Dev Ticari Arsa İhalesi

Emlak Konut GYO, Ataşehir’deki son büyük arsa için ihaleye çıkıyor. 99 bin 108 metrekarelik arsaya ticari gayrimenkul inşa edilebilecek. Emlak GYO, bu girişimiyle ilk kez bir ticari gayrimenkul ihalesine de girmiş oluyor.

Milliyet Gazetesi
Doğu Ataşehir’de Dev Ticari Arsa İhalesi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Doğu Ataşehir’de dev ihaleye çıkıyor. 22 Şubat’ta gerçekleştirilecek ihalede Doğu Ataşehir’de 99 bin 108 metrekare alanlı arsaya toplam 148 bin 662 metrekare alanlı ticari gayrimenkul inşa edilecek. İnşa edilecek gayrimenkulün otel, ofis, rezidans, alışveriş merkezi ve dükkân dağılımına ihaleyi alan karar verecek.

Ayrıca ihale kapsamında otopark ve idari tesisler olarak değerlendirmek üzere 148 bin 662 metrekare inşaat izni bulunuyor. Toplam inşaat izni 297 bin 324 metrekareye ulaşıyor. Yapılacak inşaatın maliyetinin ise 30 milyon dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Böylece Emlak Konut GYO, ilk defa hasılat paylaşımı modeliyle ticari gayrimenkul ihalesi gerçekleştirmiş olacak. Buna göre ihalede en yüksek oranı teklif eden şirket projeyi hayata geçirecek. Emlak Konut GYO projede hissesi oranında pay sahibi olacak.

Emlak Konut GYO şimdiye kadar hasılat paylaşımı modeliyle konut ihaleleri gerçekleştiriyordu. İşbirliği yaptığı şirketleri, projelerdeki ticari üniteleri ise ihaleyle satmaları için yönlendiriyordu.

Doğu Ataşehir için düzenlenen ilk ihale iptal edilmişti

Doğu Ataşehir’in merkezindeki tek büyük boş parsel olan arsa, daha önce 9 Şubat 2004 yılında ihale edilmişti. İhaleyi konut piyasasının önde gelen şirketlerinden Soyak kazanmıştı. İhaleye göre Soyak, arsaya 250 bin metrekare alanlı yaklaşık 2 bin 500 konut yapacaktı. Satıştan elde deceği cironun yüzde 27’sini arsa sahibi Emlak Konut GYO’ya verecekti. Ataşehir Sakinleri Derneği ve Mimarlar Odası tarafından açılan dava nedeniyle imar planlarındaki tadilat gerekçe gösterilerek ihale iptal edilmişti.

Soyak’ın ihaledeki toplam satış taahhüdü 503 milyon 117 bin 856 lira olmuş, Emlak Konut’a ise bunun yüzde 27.01’ini, yani 135 milyon 913 bin liralık kısmını ödeyeceğini bildirmişti. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/dogu-atasehirde-dev-ticari-arsa-ihalesi_76096.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!