Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dolar Yön Değiştirdi

FED’in faiz artışına yönelik beklentiler Mart 2016’ya kalırken, dışarıdan gelen olumlu rüzgâr TL’ye destek verdi. Dolar 2 günde yüzde 3 değer kaybederken, seçimler sonrası için 2.70’ler konuşulmaya başlandı.

yapı.com.tr
Dolar Yön Değiştirdi

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına en erken Mart 2016’da gideceği beklentisinin ağırlık kazanmasıyla dolar adeta yere serildi. Gelişmekte olan ülke piyasalarına para akışı hızlanırken, dolar Türk Lirası karşısında 2 günde yüzde 3’e yakın değer kaybetti. Habertürk'ten Sefer Yüksel'in haberine göre, önceki gün 2.9570 TL olan dolar, dün güç içinde 2.8740 TL’ye kadar gerileyerek 2 ayın en düşük düzeyine indi. Böylece dolar zirveyi gördüğü 3.07 TL’den bu yana yüzde 6.4 değer kaybetmiş oldu.

Doların yönünü sorduğumuz uzmanlara göre seçimler sonrası içsel nedenler de devreye girecek ve dolardaki düşüş devam edecek. Piyasada seçim sonrasında bir hükümetin kurulacağına neredeyse kesin gözüyle bakıldığını kaydeden bankacılar, Türk Lirası’ndaki değer kazancının devam edeceği, hatta kurun 2.70 TL’ye kadar gerileyebileceğini kaydediyor.


Küresel piyasalarda ise dolar diğer büyük para birimleri karşısında 7 haftanın en düşük seviyesine indi. Dolar endeksi 93.845 seviyesine kadar gerileyerek, 26 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Öte yandan ABD’de işsizlik maaş başvuruları geçen hafta 255 bin ile 1973’ten bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Beklenti 270 bindi.

Gösterge faizdeki düşüş tam gaz sürüyor

Dolardaki düşüş faiz cephesinde de kendini hissettirdi. 10 yıllık gösterge faiz yüzde 10.46 seviyesinden yüzde 10.11’e geriledi. 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 10.65’ten yüzde 10.44’e indi. Gün içinde 80 bin puanın üzerine kadar çıkan Borsa İstanbul ise kapanışa doğru gelen kar satışlarıyla günü yüzde 0.15 kayıpla 79 bin 263 puandan tamamladı.

"Zirveden yüzde 10 düşüş potansiyeli var"

Anadolubank Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan:
“Piyasada kurun gidişatını tetikleyen iki mekanizma da pozitif etkiler yarattı. ABD’nin faiz kararının ne zaman gerçekleşeceği yönündeki tahmin aralığının 2015 ile 2016 sonu arasında uzun zamana yayılması ve seçim sonrası ağırlıklı senaryonun hükümetin oluşması yönünde beklenmesi, Türkiye’yi hem dünyadan hem içsel sebeplerden pozitif etkiliyor. Reel efektif kur endeksinin geldiği seviyeyi de düşündüğümüzde Türk Lirası’nın gördüğü 3.07 zirvesinden yüzde 10 aşağılara kadar düşme potansiyeli mevcut.”

"Seçim sonrası 2.78 lira seviyelerini görmek mümkün"

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte:
“Türk Lirası ABD Doları karşısında kısa vade destek seviyesinin altına güçleniyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) Mart 2016’dan önce faiz artırımına gitmeyeceği ihtimali bir hayli güçlendi. Ancak ben seçim sonrası doların en iyi ihtimalle 2.78-2.80 TL bandına kadar ineceğini düşünüyorum. Bunun nedeni ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın FED faiz artırımına gitmeden önce herhangi bir aksiyon almayacağını açıklamış olması.”

"İyimser havanın etkisi ile doların seyri aşağıya doğru"

HSBC Türkiye Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci:
“Zayıf makroekonomik verilerin ardından oluşan FED’in faiz artırmakta zorlanacağı algısı küresel mali piyasaları olumlu etkiliyor. Küresel mali piyasalarda yaşanan bu iyimser havadan Türk mali piyasaları da payını alıyor. Dolar kurunun 2.9750 TL seviyesinin altında kaldığı müddetçe ana yön aşağı doğru olmayı sürdürecek. Dolar kurunda seçim sonrası için 2.70 TL hedefimizi korurken öncesinde 2.84 TL ara hedefi telaffuz edebiliriz. Euro/dolar paritesi ise 1.1730 hedefimize doğru hareketini sürdürüyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/dolar-yon-degistirdi_136543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!