Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dolgu Projesinde Deprem Gerçeği Unutuldu

Bilirkişi, Asyaport Limanı’nın 54 bin metrekarelik deniz dolgusuyla genişletilmek istenmesinde kamu yararı bulmadı; imar planlarının şehircilik ilkelerine uygun olmadığı vurgulandı.

yapi.com.tr
Dolgu Projesinde Deprem Gerçeği Unutuldu

Tekirdağ’daki Asyaport Limanı’nın genişletilmesi ve ek iskele kurulması için hazırlanan imar planına karşı açılan davada gelişme yaşandı. Dosyaya giren bilirkişi raporunda, limanın 54 bin metrekarelik deniz dolgusuyla genişletilmek istenmesi kamu yararına aykırı bulundu.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre; Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Barbaros Mahallesi’ndeki Asyaport Limanı, 300 bin metrekarelik alanda kurulu. Asyaport Liman A.Ş.’nin Milli Emlak’tan kiralanarak kullandığı limana ilişkin, geçen yıl 26 Haziran tarihinde 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı hazırlandı.

Söz konusu planlarla, limanın genişletilmesi ve ilave ek iskele kurulması amaçlandı. Buna göre alana ek 135 metre genişliğinde ve 400 metre uzunluğunda iskele kurulacak. Toplam 54 bin metrekarelik deniz dolgusunun yapılacağı alanda, konteyner, genel kargo, dökme yük ve ro-ro gemilerine hizmet verileceği öngörüldü.

Ancak TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu, söz konusu imar planları nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı dava açtı. Tekirdağ 2. İdare Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında, plana dair bilirkişi raporu hazırlandı. 7 Ağustos tarihli raporda, söz konusu imar planlarının şehircilik ilkeleri, planlama esasları ile kamu yararına uygun olmadığı vurgulandı.

Bilirkişi raporunda, özetle şu görüşlere yer verildi: “Marmara denizi içerisinde var olan Kuzey Anadolu Fayı’nın 6,5 kilometre açıklatan geçtiği belirtilmiştir. Proje yapımcısı zemin sınıfı tespitini doğru belirleyememiştir. Tamamen risklerle dolu bir alanda daha detay ve yüksek önlemli projeler üretilmesi gerekirken eksiklerle dolu bir çalışma yapılmıştır. Tarihte bu yanlışlarla dolu 1999 Kocaeli Depremi örnekleri vardır. Yerleşim yerleri denize kaymıştır. Asyaport Liman İşletmeleri A.Ş.’ye ait yapılacak ek liman yapısı için ÇED ve gerekse deniziçi liman inşaatı zeminlerine ait birçok eksik ve hatalı kısmın oluştuğu sağlıklı ve ciddi bir zemin etüd raporu hazırlanmamış olduğu kanaati oluşmuştur.

Planlar güvenlik gerekçeleri ile kamu yararı amacı taşımıyor. Yörede yaşayan halkın planlama sürecine katılımı sağlanmadı. İnşaat aşamasında deniz ortamında planlanan kıyı yapıları için kazıkların çakılması esnasında olabilecek geçici çevresel etkiler, ‘gerek dolgu çalışmaları gerekse de kazıklarının çakılması sırasında özellikle balıklar, bentik omurgasızlar ve alglerin zarar görmesi’ şeklinde olacak.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dolgu-projesinde-deprem-gercegi-unutuldu_181466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!