Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dolmabahçe Sarayı'na Randevulu Ziyaret

Dolmabahçe Sarayı'nda 1 Haziran'dan itibaren randevulu ziyaret uygulamasına geçilecek. Milli Saraylar Daire Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dolmabahçe Sarayı'nın mimarisi ve 150 yıllık tarihi eşyalarıyla tefrişli şekilde ziyarete açık olan dünyadaki nadir örneklerden biri olduğu, bu özellikleri nedeniyle Türkiye ve dünyanın her yerinden

CNN Türk
Dolmabahçe Sarayı'na Randevulu Ziyaret

Dolmabahçe Sarayı'nda 1 Haziran'dan itibaren randevulu ziyaret uygulamasına geçilecek. Milli Saraylar Daire Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dolmabahçe Sarayı'nın mimarisi ve 150 yıllık tarihi eşyalarıyla tefrişli şekilde ziyarete açık olan dünyadaki nadir örneklerden biri olduğu, bu özellikleri nedeniyle Türkiye ve dünyanın her yerinden çok sayıda ziyaretçi çektiği belirtildi.

Günlük ziyaretçi sayısının 5-6 bin kişiyi aşmasının, açıkta teşhir edilen tarihi eserlere ve mimari dokuya zarar verdiği vurgulanan açıklamada, ayrıca sarayın içindeki fazla ziyaretçiden kaynaklanan trafiğin de gruplara yeterince zaman ayrılamamasına ve dolayısıyla ziyaretçilerin yeterince bilgilendirilememesine neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu iki temel neden dolayısıyla Dolmabahçe Sarayı'nda 1 Haziran'dan itibaren randevulu ziyaret uygulamasına geçileceği ifade edilerek, bu yeni uygulamayla tarihi mekanların ve eşyaların müzecilik kuralları çerçevesinde korunmasını sağlamanın ve ziyaretçilere sunulan gezi hizmetinde kaliteyi artırmanın hedeflendiği aktarıldı.

Bu çerçevede Dolmabahçe Sarayı'na ziyaretçi girişinde rezervasyon uygulaması başlatılacağı, 15 dakikada bir 40'ar kişilik grupların rehber eşliğinde sarayı ziyaret edebileceği anlatılan açıklamada, rezervasyonsuz ziyaretçilere bilet satışının, 40'ar kişilik grupların dolmaması halinde yapılacağı kaydedildi.

Rezervasyonsuz girişler için ortalama bekleme süresi ve sarayın doluluk oranı gibi bilgilerin, gişe önündeki dijital panoyla sürekli güncellenerek ziyaretçilere duyurulacağı bildirildi.

Açıklamada rezervasyonların, 0212 236 90 00/1359 numaralı telefon ile hanife.kelesmillisaraylar.gov.tr ya da millisaraylar.gov.tr adresleri aracılığıyla yapılabileceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Dolmabahçe Sarayı'nda tüm bölümler için tek bilet uygulamasına geçildiği, tam biletin 20 TL, halk günü biletinin (yerli ziyaretçiler için cuma, cumartesi ve pazar günleri) 10 TL, öğrenci biletinin ise 1 TL olarak belirlendiği ifade edildi.

Beylerbeyi Sarayı giriş ücretinin ise yeni dönem için tam bilet 10 TL, halk günü biletinin (yerli ziyaretçiler için cuma, cumartesi ve pazar günleri) 5 TL, öğrenci bileti 1 TL olarak uygulanacağı bildirildi.

Fotoğraf ve video çekimleriyle ilgili taleplerin, Milli Saraylar Çekim Yönetmeliği çerçevesinde değerlendirilip randevulu olarak gerçekleştirilebileceği vurgulanan açıklamada, ziyaret sırasında tarihi esere zarar verdiği bilinen flaş kullanımının engellenememesi ve rehberlerin bilgilendirmesi eşliğinde yapılan ziyareti aksatmasından dolayı Milli Saraylar'a bağlı tüm saray, köşk ve kasırların iç mekanlarında gezi sırasında fotoğraf/video çekiminin kaldırıldığı bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dolmabahce-sarayina-randevulu-ziyaret_69369.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!