Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dolmabahçe Sarayı’ndan ‘İyi Haber’ler Geliyor

Dolmabahçe Sarayı’nın depolarındaki 19. yüzyıl Osmanlı Devleti mutfağında kullanılan eşyalar, çürümekten kurtarıldı. Bugüne kadar yer olmadığı için

zamanolmabahçe Sarayı’nın depolarındaki 19. yüzyıl Osmanlı Devleti mutfağında kullanılan eşyalar, çürümekten kurtarıldı.

Bugüne kadar yer olmadığı için sergilenemeyen ve sarayın depolarında tutulan eşyalar, altı aylık bir çalışmadan sonra sergilenmeye başlandı. “2. Değerli Eşyalar Bölümü”nün açılışında konuşan TBMM Başkanı Bülent Arınç, buradaki eşyaların daha önce de ellerinde olduğunu; ama teşhir edemediklerini söyledi. Geçtiğimiz aylarda “Çamlıköşk”, “Saat Müzesi” ve “1. Değerli Eşyalar Bölümü” gibi projeleri de hayata geçirdiklerini hatırlatan Arınç, bir yıl önce milli saraylarla ilgili olarak açıkladıkları projelerin yüzde 90’ını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Milli Saraylar Daire Başkanı Dr. Cemal Öztaş da, bölümün 1986 yılında da açıldığını, ancak nem sorunu nedeniyle 1998 yılında kapatıldığını söyledi. Nem sorununu hallettiklerini, 200 milyar lira vererek 4 kameralı alarm sistemi yerleştirildiğini ifade eden Öztaş, “Bölümde 6 seksiyon var. Bu seksiyonlarda 2. Abdülhamid, Abdülaziz; hatta 3. Selim dönemine ilişkin 441 parça mutfak malzemesi var.” diye konuştu. Daha sonra Bülent Arınç, Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından çıkartılan Milli Saraylar Dergisi’ni basın mensuplarına göstererek “Bu, bizim prestij dergimiz. Periyodik olarak 6 ayda bir yayınlanacak.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dolmabahce-sarayindan-iyi-haberler-geliyor_14776.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!