Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dolphin Krize Rağmen Türkiye'ye 50 Milyon Euro Yatıracak

Yunanistan merkezli gayrimenkul firması Dolphin, 2007 Kasım ayında adım attığı Türkiye'de, 2 proje için ayırdığı 35 milyon euroluk yatırım bütçesini, yılsonunda 50 milyon euroya çıkarmayı planlıyor. Dolphin, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Esat Edin'e ait Mediterra şirketinin Kalkan'daki Lavanta projesinin yüzde 95'ini, Port Kundu projesinin ise

Referans Gazetesi
Dolphin Krize Rağmen Türkiye'ye 50 Milyon Euro Yatıracak Kalkan Lavanta projesi

Yunanistan merkezli gayrimenkul firması Dolphin, 2007 Kasım ayında adım attığı Türkiye'de, 2 proje için ayırdığı 35 milyon euroluk yatırım bütçesini, yılsonunda 50 milyon euroya çıkarmayı planlıyor. Dolphin, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Esat Edin'e ait Mediterra şirketinin Kalkan'daki Lavanta projesinin yüzde 95'ini, Port Kundu projesinin ise yüzde 100 hissesini almıştı. Yüzde 5'lik hisse ise Mediterra'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüten ve aynı zamanda Esat Edin'in kuzeni olan Cem Atakan'da kalmıştı.

Projelerle ilgili bilgi vermek amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Cem Atakan, 190 villadan oluşan Lavanta projesinin haziranda teslim edilecek 49 villalık ilk etabının 33'ünü sattıklarını belirterek, "Villaların yüzde 70'ini İngilizler'e, yüzde 30'unu Türkler'e sattık. Ancak bu yıl İngiltere piyasasındaki ciddi daralma nedeniyle durumun tersine dönmesini bekliyoruz" dedi. Atakan, 64 villalık Port Kundu projesine ise eylül ayında başlayacaklarını söyledi.

Atakan, Lavanta projesinde villa fiyatlarının 100 ile 700 bin euro, Kundu projesinde ise 500 bin euro ile 1.5 milyon euro arasında değiştiğini ifade etti.
    
Türkiye projelerinde erteleme yok

Dolphin Capital Investors Yatırımcı İlişkileri Direktörü Katerina Katopis ise, 2.3 milyar euroluk portföy değeri bulunan, Londra Borsası'na bağlı Alternatif Yatırım Borsası'ndaki en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi olduklarını söyledi. Güneydoğu Akdeniz ülkelerinde konut, rezidans ve otel yatırımları yaptıklarını belirten Katopis, sadece Akdeniz kıyılarında 65 milyon metrekare alana sahip olduklarına dikkat çekti. Katopis, "Bu tamamen deniz kıyısında olan 48 kilometreye denk geliyor" diye konuştu. Şu ana kadar yaptıkları yatırımın 859 milyon euroya ulaştığını kaydeden Katopis, halen 6 ülkede toplam 500 milyon euro yatırım değerine sahip 15 projeye devam ettiklerini söyledi.

Kriz nedeniyle hiçbir projeyi iptal etmediklerinin altını çizen Katopis, "Aksine krize çok şanslı girdik. Birçok daha iyi şekilde projemizi de revize etme imkanına sahip olduk. Türkiye'deki projelerimize yönelik bir erteleme de söz konusu değil. Hatta burada 35 milyon euro olan yatırım bütçemizi, yıl sonunda 50 milyon euroya çıkarmayı planlıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dolphin-krize-ragmen-turkiyeye-50-milyon-euro-yatiracak_66574.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!