Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dönüşümde Başarılı Bir Projeye Şahit Olmadık

Dokuz yeni projeye başlayacaklarını belirten Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım, Dönüşüm Yasası’nın geniş sahada uygulanmaması halinde merkezlerin yaşanmaz olabileceğini vurguladı.

Milliyet Gazetesi
Dönüşümde Başarılı Bir Projeye Şahit Olmadık

Dokuz yeni projeye başlayacaklarını belirten Kiptaş Genel Müdürü Yıldırım, Dönüşüm Yasası’nın geniş sahada uygulanmaması halinde merkezlerin yaşanmaz olabileceğini vurguladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konut projeleri gerçekleştirmek üzere1995 yılında kurduğu Kiptaş,  bu yılki yeni projeleriyle birlikte konut sayısını 72 bine ulaştırmaya kararlı görünüyor. 15 yıl boyunca 45 bin 214 konutu tamamladıklarını belirten Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, şu anda 11 bin 898 konutun inşaatını sürdürdüklerini belirterek, “Gündemimizde, ayrıca projelendirmesini gerçekleştirdiğimiz 15 bin konutluk dokuz yeni proje daha var. Tüm bunlarla konut sayımız 72 bin 112‘ye ulaşacak” dedi.

‘Merkezlerde yaşam bitebilir’

Kentsel dönüşüm projelerinde Kiptaş’ı önemli oyunculardan biri olarak nitelendiren Yıldırım’ın bu yönde eleştirileri de oldu. Yıldırım, “Bu konuda başarılı diyebileceğimiz bir projeye şahit olmadık. Merkezi ve yerel yönetimlerin önümüzdeki yıl bu konuya gereken önemi vereceklerini umuyorum. Aksi halde şehirlerin merkezinde kalmış problemli mekânlar her konuda sorun olmaya devam edecektir ” diye konuştu.

Öte yandan 2010 yılında çıkarılan ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’nın bu yıl geniş bir uygulama sahası bulmaması halinde başta büyükşehirler olmak üzere kent merkezlerinin yaşanmaz bir hal alacağını vurgulayan Yıldırım’ın eleştirdiği bir diğer konu da, ulaşım yatırımları oldu. Ulaşımdaki tüm yatırımlara rağmen İstanbul trafiğinin halen çekilmez bir durumda olduğunu vurgulayan Yıldırım, “İstanbul’un trafik probleminin de 2011 yılına devreden dertlerimiz arasında. Ancak, çevre ülkelerden başta konut olmak üzere, gelen yatırım taleplerinin 2011 yılında bizi heyecanlandırıyor” dedi.

‘Deprem güçlendirmesi az’

Ayrıca, depremle ilgili daha köklü çözümler getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Yıldırım, mevcut yapı stokunun yüzde 70’nin depreme dayanıklı güvenli binalardan oluşmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Mevcut binalarla ilgili güçlendirmeler yok denecek kadar az. Ayrıca, alternatif yolların açılması, köprü ve viyadüklerin güçlendirme çalışmalarının tamamlanması bu yılki beklentilerimiz arasında.”

‘Lüks artık standart oldu’

Konut sayısındaki artış, kalitedeki yükseliş ve kredi seçeneklerindeki gelişmeye bağlı olarak sektörün gidişatını iyi olarak gösteren İsmet Yıldırım, konut üretimindeki gelişmelere değindi. Daha önceki yıllarda lüks olarak algılanan birçok imalatın artık standart olarak göründüğüne dikkat çeken Yıldırım, “Örneğin bugüne kadar yapılan binalarda ısı yalıtımına önem verilmediği için, aşırı ısı kaybından dolayı büyük maddi zararlar yaşanırken bu yıl yaşanan kayıpların önüne geçmek için gerekli önlemler alındı. Hatta daha önce yapılmış binaların yalıtımına da hız verildi” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusumde-basarili-bir-projeye-sahit-olmadik_85663.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!