Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dönüşümde ‘Bina Tamamlama Sigortası’ Şartı TBMM’de

Kentsel dönüşüm alanlarında inşa edilecek yapılarda müteahhitlere bina tamamlama sigortası şartı getirilecek. İlgili kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'na sunuldu.

yapi.com.tr
Dönüşümde ‘Bina Tamamlama Sigortası’ Şartı TBMM’de

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda oylamaya sunuldu. Teklif kapsamında, kentsel dönüşüm alanlarına yapılacak yapılarda müteahhitlere bina tamamlama sigortası yaptırması veya Bakanlıkça belirlenen teminat ve şartları sağlama zorunluluğu getirilecek.

Kentsel dönüşümde sorunlar çözülüyor
Sigortacı Gazetesi'nden Oğul Doğa Gökşin'in haberine göre, kanun teklifinde 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası Yönetmeliği’ne ilişkin de kimi değişiklikler teklif ediliyor. Değişiklik, gorta şirketlerini yakından ilgilendiriyor. Kanun kapsamında, kentsel dönüşüm alanlarına yapılacak yapılarda müteahhitlere bina tamamlama sigortası yaptırması veya Bakanlıkça belirlenen teminat ve şartları sağlama zorunluluğu getiriliyor. Buna göre, kentsel dönüşümde oluşan olası sorunlar yasa ile çözüme kavuşacak.

Teminat ve sigorta şartı
Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 27’nci Maddesi, 6306 Sayılı Kanunun 8’inci Maddesi’nin 6’ncı fıkrasını kapsıyor. Teklifte şu ifadeler yer alıyor: ''6306 sayılı Kanun kapsamındaki alanlarda ve parsellerde yürütülecek projeler için yapım işini üstlenen yapı müteahhidinin yapı ruhsatı alınmadan önce bina tamamlama sigortası yaptırması veya Bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlamasının zorunlu olduğu düzenlenmektedir.”

Rezerv yapı alanları tespit edilecek
6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasında riskli yapılar ile riskli alan ve rezerv yapı alanlarının tespitine, riskli yapıların yıktırılmasına, yapılacak planlamaya, dönüştürmeye tabi tutulacak taşınmazların değerinin tespitine, hak sahibi olacaklarla yapılacak anlaşmaya ve yapılacak yardımlara, yeniden yapılacak yapılara ve 6306 sayılı Kanun kapsamındaki diğer uygulamalara ilişkin usul ve esaslar belirlenecek.

Kentsel dönüşümde güvence
Kentsel dönüşüm kapsamında bulunan konutların herhangi bir nedenle tamamlanamaması durumunda sigorta şirketi projeye devam edecek ya da projeden ev almış kişilerin şimdiye kadar ödediği parayı geri verecek. Bina tamamlama sigortasında prim olarak vatandaşın cebinden fazla para çıkmayacak. Müşterisine güven vermek isteyen firmalar ya da müteahhit, belirli tutar karşılığında bu sigortayı yapıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/donusumde-bina-tamamlama-sigortasi-sarti-tbmmde_168966.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!