Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Dört Yıl Önce Uyardık’

Maden Mühendisleri Odası (MMO) 2’si mühendis, 7’si işçi toplam 9 kişinin toprak altında olduğu Afşin-Elbistan Çöllolar kömür sahasındaki incelemelerini tamamladı. MMO, 2007 yılında Elbistan havzasına ilişkin uyarılarda bulunduklarını, ancak yetkililer tarafından dikkate alınmadığını belirterek “Ülkemizin en büyük kömür havzası yapay sektörlere

Cumhuriyet Gazetesi
‘Dört Yıl Önce Uyardık’

Maden Mühendisleri Odası (MMO) 2’si mühendis, 7’si işçi toplam 9 kişinin toprak altında olduğu Afşin-Elbistan Çöllolar kömür sahasındaki incelemelerini tamamladı. MMO, 2007 yılında Elbistan havzasına ilişkin uyarılarda bulunduklarını, ancak yetkililer tarafından dikkate alınmadığını belirterek “Ülkemizin en büyük kömür havzası yapay sektörlere bölünerek parçalanmış, bunun sonucunda hem kaynak kaybına neden olunmuş hem de denetim görevi yeterince yerine getirilmemiştir” değerlendirmesini yaptı.

MMO şu saptamalarda bulundu:

• 2007’de Elbistan’daki çalıştay sonrası “Elbistan havzasında çok geniş bir alana yayılan linyit rezervlerinin doğal sınırlar yerine yapay olarak yaratılmış sektörlere bölünmesi ve planlanması, yanlış bir yaklaşımdır. Sahada kurulan ikinci termik santralın (B Termik Santralı) yer seçimi hatalı yapılmıştır. Söz konusu santral kömür rezervinin üzerine kurulmuş, önemli miktarda kömür rezervinin üretilebilme imkânı engellenmiştir. Kömür ocaklarını ve santralın çalışmalarını koordine edecek idari yapı, havzanın büyüklüğüne uygun hale getirilmeli, gerekli olan mühendis ve diğer teknik eleman ihtiyacı karşılanmalıdır” uyarısında bulunulmuştu. Yetkililer, bu ciddi uyarılara kulak tıkadı.

• Bir kamu kuruluşu olan Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin (EÜAŞ) asıl amacı elektrik üretmektir. Ancak kurum, kömür sahalarının ruhsat hukukunu alarak işletmek ve işlettirmek gibi bir görevi de üstlenmiştir. Bu değişikliğin asıl amacı kömür sahalarının daha kolay özelleştirilmesidir.

• Son dönemde yönetici kademelerine yapılan atamalarda; bilgi, beceri ve liyakat aranmasından vazgeçilmiştir. Artık, atamalarda geçerli olan ölçüt, sadece “cemaatten olmak, kendileri gibi düşünmek ya da kendilerinden olmaktır”.

MMO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, bakanlığın kaymanın “doğal afetten, heyelandan” kaynaklandığı açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını söyledi. Torun, insan eliyle yapılan bir çalışma sonucu oluşan bir maden kazası olduğu tartışılmaz bir gerçektir” dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/dort-yil-once-uyardik_85795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!