Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dozerli Yenikapı Kazısı TBMM’de

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, “Marmaray Yenikapı’da, içinde Neolitik döneme ait eşsiz nitelikte ahşap arkeolojik materyallerin bulunduğu balçığın dozerle kazılmasını, arkeoloji etiği açısından doğru buluyor musunuz?” diye sordu.

Milliyet Gazetesi
Dozerli Yenikapı Kazısı TBMM’de

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, “Marmaray Yenikapı’da, içinde Neolitik döneme ait eşsiz nitelikte ahşap arkeolojik materyallerin bulunduğu balçığın dozerle kazılmasını, arkeoloji etiği açısından doğru buluyor musunuz?” diye sordu.

Soysal, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan da, “Güzergâhın tespitinde hangi kişi ya da kuruluşlardan görüş ve tavsiyeler istenmiştir? Kim, ne doğrultuda görüş bildirmiştir?” sorusuna yanıt istedi. Konuyu iki ayrı önergeyle Meclis gündemine taşıyan Soysal, şunları kaydetti:

“Üsküdar, Sirkeci ve Yenikapı’da ortaya çıkan durum, fizibilite çalışmalarının gereği gibi yapılmadığını göstermektedir. İstanbul’da tarihi yarımada olarak bilinen bölgede kültürel mirasın olduğu bilinmektedir. Marmaray’ın güzergâhı üzerinde Antik Theodosius Limanı’nın olduğu bilinirken yine de ısrarla güzergâhın bu bölgeden geçirilmesi açıkça bir tarih katliamı anlamına gelmektedir.”

Soysal’ın Bakan Günay’a yönelttiği sorular da şöyle: “Kepçe kullanarak kazı yapmak, tahribat riskini artıran bir etmen olarak görülmektedir. Bataklık alanda kazı yapacak uzmanımız bulunmamaktadır. Yurtdışından uzman getirdiniz mi, veya getirmeyi düşünüyor musunuz?

‘Nedir bu inat?’

Kazı başkanı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü’nün, İstanbul 4 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun elle kazı yapılmasına dair kararına rağmen halen daha alana dozer sokma inadının nedeni nedir? İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Bu, riske atılmış olmayacak mıdır?”

İşten çıkarmalar

Soysal’ın Günay’a soruları şöyle devam etti:

-  Arkeologların, aralıksız ve gece kazı yapılmasını doğru buluyor musunuz?
-  Taşeron firmalara bağlı olarak çalışan arkeologların saygınlığı ile  kesinlikle bağdaşmayacak muamelelere maruz kaldığı tarafıma iletilmiştir. Bu kötü muamele yanında, müteahhit firmaların işi bir an önce bitirme kaygısı ile arkeologlar üzerinde yoğun bir baskı kurduğu ifade edilmektedir. Bu kişilerin maruz kaldıkları muamele Kültür Bakanı olarak sizi rahatsız etmekte midir?
-  Hüseyin Yıldırım, Enis Tartan, Özlem Duran isimli arkeologlar 04.09.2008’de işten çıkarılmıştır. Bu arkeologların işten çıkarılma nedenleri nedir?

http://www.yapi.com.tr/haberler/dozerli-yenikapi-kazisi-tbmmde_64137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!