Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dr. Şahap Kocatopçu'yu Kaybettik

TÜSİAD başkanlığı, Kurucu Meclis Bakanlar Kurulu Üyeliği, Sanayi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Kurucu Başkanlığı, Türkiye Şişe Cam Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanvekilliği gibi önemli görevlerde bulunan Dr. Şahap Kocatopçu'yu kaybettik.

yapi.com.tr
1 Dr. Şahap Kocatopçu'yu Kaybettik

TÜSİAD başkanlığı, Kurucu Meclis Bakanlar Kurulu Üyeliği, Sanayi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Kurucu Başkanlığı, Türkiye Şişe Cam Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanvekilliği gibi önemli görevlerde bulunan Dr. Şahap Kocatopçu'yu kaybettik. ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nü bitiren ve seramik konusunda Doktara derecesi olan Kocatopçu, 11 Mayıs 1954’te göreve başladığı Şişecam'da 26 yıllık bir çalışma hayatından sonra 22 Eylül 1980’de emekliye ayrılmıştı. Aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu üyesi de olan Kocatopçu, 96 yaşındaydı.

TİSK Başkanı Kutadgobilik: Türkiye sanayi ve ekonomisine 'ilk'leri getirdi

Kocatopçu’nun vefatı nedeniyle yazılı bir açıklama yapan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, işveren camiası olarak, "Çağdaş Türkiye’nin mimarlarından, Türk sanayiinin ve işveren sendikacılığının önderi, Konfederasyonumuzun ilk başkanı (1962 - 67), örnek insan" dediği Kocatopcu’nun vefatından duydukları derin üzüntüyü dile getirdi. Kutadgobilik açıklamasında, "Sayın Kocatopçu, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında Atatürk tarafından ülkemiz geleceğinin inşa edilmesi için yurtdışına gönderilen ve görevlendirilen ender insanlardandı. Bu görevlendirmeyi 'vatanına borçlanmak' addeden Kocatopçu, girişimci ve çalışkan kişiliği ile Türkiye sanayi ve ekonomisine 'ilk'leri de getirmiştir" dedi.

Bakan Ergün: Her zaman hayırla yad edilecektir

Öte taraftan Kocatopçu için bir taziye mesajı gönderen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, ''Türk sanayisinin gelişmesi için Bakanlığı döneminde çok önemli ve değerli hizmetler ifa eden merhum, farklı platformlarda vermiş olduğu diğer hizmetlerle de her zaman hayırla yad edilecektir. Bu vesileyle, merhumun ailesine ve tüm yakınlarına sabır, metanet ve başsağlığı, merhuma da Allah'tan rahmet diliyorum'' dedi.


Foto: Dr. Şahap Kocatopçu (soldan üçüncü), Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) 30. kuruluş yıldönümü kutlamasında Zeynep Bodur, İbrahim Bodur, Güler Yaşar ve Mustafa Koç ile

Şahap Kocatopçu kimdir?

17 Şubat 1916'da İstanbul'da doğan Şahap Kocatopçu, Teşvikiye Erkek Okulu'nda başladığı ilköğrenimini Galatasaray Lisesi'nin ilk kısmında tamamladıktan sonra, 1936 yılında Galatasaray Lisesi'nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başladığı yüksek öğrenimine, kazandığı devlet bursu ile 1937 - 1940 yılları arasında Belçika'da Faculte Polytechnique de Mons'da devam etti. Belçika’nın Almanya tarafından işgali üzerine geri dönmek zorunda kalan Şahap Kocatopçu, ABD’de Massachusetts Institute of Technology'de mühendislik eğitimini tamamladı. Metalurji alanında Master of Science ve seramik üzerine yaptığı çalışmalarla Sc.D. ünvanlarına hak kazanarak, 1945 yılında yurda geri döndü.

Mecburi hizmetine 1945'de Sümerbank'da Etüt Tesis Müdürlüğü'nde uzman olarak başlayan Kocatopcu, 1947 – 1951 yılları arasında Sümerbank Filyos Ateş Tuğla Fabrikası’nın kuruluşunda 'Fabrika İşletme Şefi' olarak görev aldı. 1952 - 1954 yılları arasında yeni kurulan Türkiye Çimento Sanayii A.Ş'ye 'Etüt Planlama Müdürü' olarak atanan Kocatopçu, kurulması hedeflenen 8 çimento fabrikasının fizibilite ve ihalelerinin tamamlanmasında görev aldı.

1954 yılında Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş'ye 'Genel Müdür' olarak atanan Kocatopcu, bu görevini 1980 yılına kadar sürdürdü.

27 Ağustos 1960’dan itibaren 24. ve 25. Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinde Sanayi Bakanı olarak görev alan Şahap Kocatopçu, 8 aydan kısa süren bakanlığı döneminde bölgesel sanayileşme farklarının ortadan kaldırılması amacıyla, doğu bölgelerinde küçük sanayi sitelerinin kurulmasının hayata geçmesini ve Ereğli Demir Çelik tesislerinin kuruluş anlaşmalarının tamamlanmasını sağladı.

Kocatopçu, profesyonel yönetici olarak çalıştığı süre içinde, kuruluşuna öncülük ettiği Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun 1962 -1966 yılları arasında ilk başkanlığını yaptı ve yine 1962 yılında Türkiye Sevk ve İdare Derneği'ni kurarak, 1975 yılına kadar bu derneğin başkanlığı ile Ekonomik ve Sosyal Etütler Konferans Heyeti’nin Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Kocatopçu, ayrıca 1963 - 1966 yılları arasında İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevini yaptı ve 1971 yılında kurulan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) ilk Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık divanında görev almış ve yine bu kuruluşun 1985-1986 yılında 'Yönetim Kurulu Başkanlığı' görevini yürüttü. Kocatopçu, bugüne kadar TÜSİAD'ın başkanlık görevini yürüten ilk ve tek profesyonel yönetici üyesi. 

21 Eylül 1980 ve 13 Aralık 1981 tarihleri arasında 44. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak yeniden görev alan Kocatopçu, bu görevinden de istifa ederek ayrıldı.

Şahap Kocatopçu 1962-1998 yılları arasında Türk Höchst A.Ş'nde fahri olarak 'Yönetim Kurulu Başkanlığı' yaptı ve ayrıca bazı sanayi şirketlerinin yönetim kurullarında görev alarak, yönetim alanında kazandığı deneyim ve birikimlerini paylaştı. Türk-Fransız Ticaret Odası'nın kuruluşuna katkıda bulundu ve 1988'den 1994 yılına kadar odanın başkanlığı görevini üstlendi.

1967 yılında Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV) kurucuları arasından yer alan ve halen mütevelli heyeti üyesi olan Şahap Kocatopçu, 1967 - 2004 yılları arasında aralıklarla vakfın yönetim kurulu üyesi olarak da çalıştı. Aynı zamanda 1985 yılında kuruluşunda yer aldığı Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı’nın 1997 yılından beri Duayen Başkanı’ydı. Kocatopçu, 1982-2003 yılları arasında Yıldız Sarayı Vakfı'nın Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmüştü.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/dr-sahap-kocatopcuyu-kaybettik_91681.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Böylesi anıt insanların unutulmaması ve unutturulmaması için başta kurucusu olduğu şirketler, holdingler, görev yaptığı bakanlıklar ve kurumlar tarafından adına düzenlenecek etkinliklerle, gençlerin ilgisini çekecek programlarla, kurucusu olduğu kurumların sitelerinde özel sayfalarla yaşatılmalıdır. Vefa örneği olarak bu gibi tavırlara çok ihtiyacı olan bir toplumuz. Geçmişte özveri ile çalışmış, çabalamış anıt insanlarımızı, Cumhuriyetin temel dayanağı özverili bilim, kültür ve sanat insanlarımızı idol insan modeli olarak gençliğe sunmak zorundayız. Bu gibi vefa örnekleri aidiyet duygusunu geliştirecek, inkarcılığı önleyecektir. Günümüzün en büyük sorunu AİDİYET BİLİNCİ EROZYONUDUR. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!