Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Draghi: Büyüme İkinci Yarıda da Sürecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, "Euro Bölgesi'nde büyüme trendi yılın ikinci yarısında da devam edecek" dedi.

yapı.com.tr
Draghi: Büyüme İkinci Yarıda da Sürecek

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, 6 ay öncesine göre daha zorlu bir dış ortamla karşı karşıya olunduğunu, ancak Euro Bölgesi'nin esneklik işaretleri gösterdiğini bildirdi. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, bununla birlikte gelişmekte olan piyasa ekonomilerini yavaş büyümeyi kapsayan gelişmelerin Euro Bölgesi görünümü için yinelenen riskler yarattığını belirten Draghi, ECB para politikası tedbirlerinin iç talebi desteklemeye, Euro Bölgesi toparlanmasına katkı vermeye ve enflasyon görünümünde kademeli iyileşmeye yadıma devam edeceğini vurguladı.

 


IMF-Dünya Bankası toplantıları çerçevesinde Peru'nun başkenti Lima'da konuşan Draghi, sağlam kamu finansmanına doğru ciddi ilerleme sağlanması, yapısal reformların uygulanması ve bankacılık birliğinin tamamlanmasına yönelik ciddi ilerlemenin şu ana kadarki ılımlı toparlanmayı desteklemesini beklediklerini ifade ederken, Euro Bölgesi'nde krize karşı esnekliğin artırılması için yeni bir yakınsama sürecine ihtiyaç olduğunu da belirtti.

"Ekonomik toparlanma devam edecek"

"Euro Bölgesi'nde 2 yıl önce başlayan konjonktürel toparlanma bu yılın ikinci çeyreğinde çeyrek dönem baznda yüzde 0,4 reel büyüme ile devam etti. Son veriler ve anketler büyüme trendinin yılın ikinci yarısında da devam edeceğine işaret ediyor" diye konuşan Draghi, ileriye bakıldığında ekonomik toparlanmanın devam etmesinin beklendiğini vurguladı. Dış talebin bir miktar zayıfladığı ortamda , iç talebin toparlanmanın ana yönlendiricisi olmaya devam etmesini bekledikleini antatan Draghi, iç talebin ECB para politika tedbirleri, mali konsolidasyonda ilerleme, yapısal reformlar ve düşük petrol fiyatları ile desteklenmeye devam edilmesi gerektiğini ifade etti.
      
Ancak Euro Bölgesi'nde toparlanmanın bir dizi sektörde ihtiyaç duyulan bilanço ayarlaması ve yapısal reforların hayata geçirilmesinde yavaşlık ile köreltilmeye devam edilmesinin muhtemel olduğuna işaret eden Draghi, "İstihdam piyasaları zayıf olmaya devam ediyor, ancak kademeli şekilde iyileşiyor. İstihdam 2015 ikinci çeyrekte daha da arttı, işsizlik oranı düşmeye devam ediyor. Anket verileri istihdam piyasası şartlarında önümüzdeki dönemde daha fazla iyileşmeye işaret ediyor. Büyümü görünümü için riskler aşağı yönlü olmaya devam ediyor, özellikle dış ortamla ilişkili artan belirsizlikleri yanstıyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/draghi-buyume-ikinci-yarida-da-surecek_135447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!