Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DSİ, 50 Proje ile Bir Tünel İnşaatını Yıl Sonuna Kadar Tamamlayacak

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, 3 büyük baraj, gölet, sulama ve içmesuyu tesislerinden oluşan 50 proje ile bir tünel inşaatını,

Ticaretb>Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, 3 büyük baraj, gölet, sulama ve içmesuyu tesislerinden oluşan 50 proje ile bir tünel inşaatını, yıl sonuna kadar tamamlayarak ekonomiye kazandıracaklarını bildirdi.

Doğu Karadeniz Havzası’ndaki baraj inşaatlarında incelemelerde bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Mevcut imkanlarla bini aşkın projenin ortalama 22 yılda tamamlanabileceğini belirten Eroğlu, öncelikle bu sene yüzde 80’i bitmiş projelere yoğunlaştıklarını, gelecek yıl da yüzde 50-60’ı tamamlanmış projelere bütün imkanları seferber ederek, kısa sürede tamamlayıp ekonomiye kazandırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Bu 22 yıllık süreyi ilk aşamada 12 yıla, daha sonra da 6 yıla çekmeyi planladıklarını ifade eden Eroğlu, Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yıldönümüne kadarki 20 yıllık sürede, su kaynaklarının tamamını kullanmayı hedeflediklerini bildirdi.

Küçük hidrolik santral potansiyelinin değerlendirilmesine önem verdiklerini de anlatan Veysel Eroğlu, “Ekonomik olarak 40-50 milyar kilowatsaatlik potansiyel var. Yüzlerce küçük nehir santrali için başvuru var. Biz bunları değerlendirip EPDK’ya gönderiyoruz” dedi.

“DSİ’Yİ PERİŞAN ETMİŞLER”

Öte yandan DSİ’nin çok güçlü ve çalışkan bir kadrosu, çok iyi bir altyapısı olduğuna işaret eden DSİ Genel Müdürü Eroğlu, “ama koalisyon hükümetleri DSİ’yi perişan etmiş. Kadrolar yıllarca boş oturmuş” diye konuştu.

Eroğlu, bu çalışkan kadroların üstüne adeta “bir kül örtüldüğünü”, kendilerinin bunu kaldırarak, DSİ’nin muazzam potansiyelini harekete geçirdiklerini söyledi.

“ŞİMDİ BÜTÜN BÖLGELERDE YARIŞ VAR”

DSİ’nin işçileri ve büyük makine parkını en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını anlatan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, şunları kaydetti:

“Şimdi bütün bölgelerde yarış var. Türkiye’de taşkınlar olur, her yer sular altında kalır, insanlar ölürdü. Bu bölgelere diğer bölgelerden ekip kaydırarak sorunların hızla çözülmesine çalışıyoruz.

Van, Trabzon, Kayseri ve Edirne başta olmak üzere, pek çok ilimizde dere ıslahı, gölet gibi işlere ağırlık verdik. Ergene Nehri 18 yıldır ıslah ediliyor. Üçte biri bitmiş. Biz geri kalanını 3 yıl içinde tamamlayacağız diye söz verdik. Asi Nehri her sene taşar. Şimdi orada da tam bir seferberlik başlattık. İşçilerimiz eskiden (iş yapmamaktan paslanıyoruz) diyordu şimdi çok memnunlar.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/dsi-50-proje-ile-bir-tunel-insaatini-yil-sonuna-kadar-tamamlayacak_5801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!