Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

DSİ İzmir’in Suyunu Denize Boşalttı

Aliağa’daki Petkim’e ait Güzelhisar Barajı, DSİ tarafından işletiliyor. Son dönem gelen yağmurlarla taşma noktasına gelen barajdaki su, DSİ tarafından şehir şebekesine verilmek yerine denize boşaltıldı. Kuraklığa bağlı olarak arsenik oranlarının da artması, DSİ’nin İzmir yerine suyu İzmir Körfezi’ne boşaltmasının en önemli nedeni olarak

Cumhuriyet Gazetesi
DSİ İzmir’in Suyunu Denize Boşalttı

Devlet Su İşleri’nin (DSİ), İzmirlilere su vermek yerine 10 milyon metreküplük suyu denize boşalttığı ileri sürüldü. Aliağa’daki Petkim’e ait Güzelhisar Barajı, DSİ tarafından işletiliyor. Son dönem gelen yağmurlarla taşma noktasına gelen barajdaki su, DSİ tarafından şehir şebekesine verilmek yerine denize boşaltıldı. Kuraklığa bağlı olarak arsenik oranlarının da artması, DSİ’nin İzmir yerine suyu İzmir Körfezi’ne boşaltmasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor. Ocak ve şubat aylarında yağan yağmurlarla taşan barajdaki su, İzmir’in şehir şebekesine verilmek yerine DSİ yetkilileri tarafından kapakları açılarak denize döküldü. 10 milyon metreküp su denize bırakıldı.

Kentin 5 aylık gereksinimini karşılayacak miktarda su denize döküldükten sonra Petkim yetkilileri İZSU’ya “su verebileceklerini” açıkladı. Bu açıklamadan bir gün sonra İZSU, mevcut kurulu olan sistemden kente su almaya başladı. Daha sonra da DSİ yetkililerinin “Su vermeyi kesin” talimatı üzerine de Güzelhisar Barajı’ndan su verilmesi durduruldu. Kamuoyundan gelen baskılar üzerine şu anda barajdan İzmir’e saniyede 300 litre su geliyor. Barajın hacmi ise bin litre saniye.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, konuyla ilgili olarak “Arsenikli su tartışmalarının yaşandığı dönemde Devlet Su İşleri de İzmir’e su vermedi. Kuyu sularında arsenik oranının yüksek çıkmasından ötürü baraj sularına yüklenildi. Biz Göksu kuyularını kapattık. Barajlara yüklendik. Güzelhisar’da Petkim’e ait barajdan su alma sözü aldık. Ama DSİ barajdan bize su verilmemesi yönünde uyarıda bulunmuş. Bu yüzden 10 milyon metreküp temiz su denize döküldü. Kentin serveti su, heba olmuştur” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dsi-izmirin-suyunu-denize-bosaltti_67392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!