Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Dubai Kuleleri Sadece Başlangıç Sırada Daha Büyük Yatırımlar Var’

‘Dubai Kuleleri Sadece Başlangıç Sırada Daha Büyük Yatırımlar Var’

Zaman Gazetesiürkiye'nin Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu, Dubai Holding'in, İstanbul'da 500 milyon dolara yapacağı 300 metrelik ikiz kuleler projesini 'buzdağının sadece görünen ucu' şeklinde niteledi. Milyar dolarlarla ifade edilebilecek başka projelerin sırada beklediğini kaydeden büyükelçi, "Yakında imalat ve altyapı alanında çok büyük yatırımları duyacaksınız." dedi.

Türk Hava Yolları'nın başlattığı ilk sefer dolayısıyla bulunduğumuz Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de sorularımızı cevaplayan büyükelçi Karaosmanoğlu, Türkiye kamuoyunda Dubai Towers projesine yöneltilen sert eleştirilerin yanlış anlamalardan kaynaklandığını söyledi. Bazı kesimlerin Körfez ülkelerinden gelen bu yatırımları tereddütle karşıladığını dile getiren büyükelçi, "Halbuki tamamen ticari niteliği olan uluslararası sermaye akışıdır. Türkiye'deki güven ortamından yararlanarak yapılan yatırımlardır. Bunun arkasından hiçbir şey aramamak gerekir. Tenkit edilmelerini önyargılı ve yanlış bir değerlendirme olarak kabul ediyorum." diye konuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri sermayesini diğer Körfez ülkelerindeki sermayelerle karıştırmamak gerektiğini vurgulayan Karaosmanoğlu, "Buradaki sermaye diğerlerine göre daha uluslararası." ifadesini kullandı. Dubaililerin 5 milyar dolarlık yatırımından başka Abu Dabi'den de geleceklerin olduğu bilgisini veren büyükelçi, şunları dile getirdi: "Henüz gerçekleşmemiş ve milyarlarla ifade edilebilecek projeler var. Ama bunları açıklayamam; çünkü projenin sahibi ben değilim. Şunu söyleyeyim; imalat ve altyapı alanında çok büyük yatırımları yakında duyacaksınız." Büyükelçi Selim Karaosmanoğlu, ülkede önde gelen sektörleri imalat, gayrimenkul geliştirmesi, turizm, taşımacılık, liman işletmeciliği ve otomotiv sanayii olarak sıraladı. Özellikle son 2 yılda üst düzey ziyaretlerin yoğunlaşmasıyla Türkiye'nin daha iyi tanınmasıyla Türkiye'ye büyük bir ilgi uyandığını belirten Karaosmanoğlu, iki ülkenin, yatırımlar hariç karşılıklı ticaret hacminin 2 milyar doları aşacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Büyükelçinin verdiği bilgilere göre, Türkiye'ye olan ilgi sadece turistik ziyaretlere değil büyük çaplı ortak yatırımlara da dönüşüyor. İlişkiler iki tarafın yakın ilgisinin etkisiyle büyüyor. Türk işadamları sadece ihracat yapmakla yetinmeyip altyapı yatırımlarına ve inşaatlara katılmaya başladı. Ayrıca ortak yatırımlar alanında da önemli gelişmeler kaydedildi. Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin Türkiye'yi kendilerine yakın bir Avrupa ülkesi olarak gördüğünü ve özellikle imalat sanayiine hayran olduklarını anlatan Karaosmanoğlu'na göre, Türk yatırımcılarla ortak üretim yapıp üçüncü ülkelerde pazarlamayı hedefliyorlar. Türk girişimcilerinin özellikle Rusya, Doğu Avrupa ve Orta Asya'daki deneyimlerinden yararlanmak istiyorlar.

Emirlik yönetimi Türkiye'ye, ‘Siz bizim Doğu Avrupa, Rusya ve Orta Asya'ya açılan kapımız oluyorsunuz; biz de sizin alt kıtaya, yani Doğu Afrika'ya açılan kapınız olacağız.' mesajı veriyor. Büyükelçi, Türk yatırımcılara Birleşik Arap Emirlikleri'ne sadece ihracat yapmakla yetinmemeleri ve ortak yatırımlar yoluyla Arap Yarımadası, Basra Körfezi ve Afrika'ya açılmaları önerisinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dubai-kuleleri-sadece-baslangic-sirada-daha-buyuk-yatirimlar-var_40667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!