Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dubai'deki Projeler Sahiplerini Bekliyor

Dubai'de çok sayıda dev proje tamamlanmak üzere. Çoğunun daha tasarım esnasında satışının yapıldığı projelerde alıcılar genellikle gayrimenkul şirketleri. Asıl ev sahiplerinin evlere taşınıp taşınmayacakları ise meçhul..

Sabah Emlak/Mahmut Sancakimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\54157.jpg" hspace=5 vspace=5>


Son 7 yıldan beri büyük bir yapılaşma sürecinden geçen Dubai'de çok sayıda proje için yeni temel atma törenleri düzenlenirken birçok proje de tamamlanma aşamasına geldi. İnşaatı biten binlerce tesisin ve binaların elde kalma veya satılamama gibi bir sorunu yok. Projelerin neredeyse tamamı daha proje aşamasında satıldı.

İlk bakışta mükemmel bir pazarlama başarısı gibi görünen bu durum aslında önemli bir sorunu gizliyor. Zira yapılan araştırmalara göre, projeleri daha tasarım sürecinde satın alanların başında global olarak çalışan gayrimenkul şirketleri ve yatırımcılar geliyor. Bu gruplar Dubai'de tüm projelerin tamamlanmasının ardından halen yüksek olan gayrimenkul fiyatlarının adeta patlayacağını düşündükleri için daha şimdiden geleceğe yönelik pozisyon alıyor. Yapılan yorumlara göre bölgede tamamlanan projelerde bina veya dairelerin gerçek 'ev sahiplerine' ulaşana kadar en az iki üç defa el değiştirmesi gerekecek.

4 bin villa tamamlandı

Teslim tarihi yaklaşan en dikkat çekici projelerin başında ise yapımına 2002 yılında başlanan The Palm geliyor. Denize özel işlenmiş kum malzemeyle doldurularak palmiye şekli verilen projedeki 32 lüks otel ve 4 bin villa tamamlanmak üzere. Toplam 3 milyar dolara mal olacak projede satışlar daha yıllar öncesinde tamamlanmıştı. Ancak yapılan yorumlara göre bölgenin en çarpıcı projelerinin başında gelen The Palm'da da villaların çoğu gayrimenkul şirketleri tarafından satın alındı ve asıl müşterilere satılmak üzere pazarlanmaya devam ediliyor.

2009'da teslim edilecek
Benzer durum Burj Dubai için de geçerli. Halen yapımına devam edilen ve 2009 yılında tamamlanması planlanan kule de tanıtımı yapıldığı andan itibaren ilgi odağı oldu. Tamamlandığında 805 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası olacak Burj Dubai'de iş yeri olarak planlanan bölümlerle konut olarak tasarlanan katlar büyük oranda kapılmış durumda. Çoğunun yatırımcı olduğu tahmin edilen mal sahipleri inşaatın tamamlanmasının ardından fiyatlarının katlanacağını düşünüyor. Böylece iki veya üç yıl sonra yapılacak bir satışla yüksek oranda kâr elde etmek mümkün olacak.

Rekor Kıracak
Bu arada temeli yeni atılan projeler de yatırımcılar tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. Pentominium Tower adlı proje en çok ilgiyi çeken yapıların başında geliyor. Bu yıl yapımına başlanacak yapı, toplam 516 metre yüksekliğinde olacak ve yalnızca konut amaçlı kullanılacak. Bina bu özelliğiyle dünyanın en yüksek ve yalnızca yerleşime açık gökdeleni olma niteliğini de elde edecek. Bina bölgede bulunan diğer projelerde olduğu gibi çok farklı niteliklere sahip olacak. 120 katlı binada her katta toplam 600 metrekare yerleşim alanı bulunacak. Binanın zirvede bulunan 10 katı ise tamamen özel hizmetlere ayrılacak. Restoran, yüzme havuzu, sinema, özel tiyatro ve sağlık merkezi başta olmak üzere çok sayıda hizmet bu alanda verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dubaideki-projeler-sahiplerini-bekliyor_54157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!