Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Duble Yolda 110 Km Hız Düşürülebilir

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde değişiklik yapılıncaya kadar bölünmüş (duble) yollardaki hız sınırını 90 kilometreden 110 kilometreye çıkaran yasanın uygulanamayacağını, ayrıca çıkarılacak yönetmelikle bu sınırın düşürülebileceğini açıkladı.

Radikal Gazetesi
Duble Yolda 110 Km Hız Düşürülebilir

Marmaris-Gökova Karayolu nun Gökçe bölümü, duble yol çalışması nedeniyle üç kez ikişer saat kapanınca çok sayıda turist uçaklarını kaçırdı. FOTOĞRAF: MUSTAFA SARIİPEK / DHA

Emniyet uyardı: Duble yolda 110 km hız izni yönetmelik bekliyor. Yeni yönetmelikle hız düşürülebilir de. Alkollü sürücüye hapis cezası yolda

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde değişiklik yapılıncaya kadar bölünmüş (duble) yollardaki hız sınırını 90 kilometreden 110 kilometreye çıkaran yasanın uygulanamayacağını, ayrıca çıkarılacak yönetmelikle bu sınırın düşürülebileceğini açıkladı. Karakuş, alkollü araç kullananlara iki yıla kadar hapis cezası öngören yasal düzenleme üzerinde de çalışıldığını belirtti.

Anadolu Ajansı’na konuşan Karakuş, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunu’yla bölünmüş yollardaki hız sınırının 110 km’ye çıkarıldığını anımsattı. Karakuş bu sınırın, yönetmelikle belirleneceğini vurguladı:

“Yasa, hız sınırının, yolun durumu ve aracın cinsine göre ‘yönetmelik’le düzenlenmesini istiyor. Ulaştırma ve İçişleri Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesinde değişiklik yapılması amacıyla çalışma başlattı. Değişiklik yürürlüğe girinceye kadar 110 km hız limiti uygulanmayacak. Türkiye’deki bölünmüşyolların vasıfları, teknik yapıları aynı durumda değil. Ayrıca otomobiller için 110 km olarak belirlenen azami hız limiti yönetmelikle aşağıya çekilebilir.”

Karakuş, alkollü sürücelere hapis cezası üzerinde de çalıştıklarını açıkladı:

“Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız yeni tasarı kanunlaştığı takdirde, alkollü halde araç kullananlara TCK’nın 179. maddesine göre iki yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu tasarının önümüzdeki yıl, TBMM gündemine geleceğini tahmin ediyoruz. Yürürlükteki mevzuata göre, alkollü sürücünün ehliyeti sırasıyla altı ay, iki yıl ve beş yıllığına geri alınıyor. Belirli süreyi dolduran ehliyetine kavuşuyor. Yeni tasarıda, alkollü sürücüye iki yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.”

Alkollü sürücü sayısı arttı

Karakuş,  “Bu yılın ilk altı ayında 79 bin kişinin ehliyetini alkollü araç kullanmaktan dolayı geriye aldık. Geçen yılın ilk altı ayına göre bu oran yüzde 45 artmış. Denetim yaparak, alkolün, süratli ve uykusuz araç kullanmanın, kırmızı ışık ihlallerinin yol açtığı ölüm ve yaralanmaları asgari düzeye çekmeye çalışıyoruz. Denetimi arttırarak can ve mal güvenliğini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. (Radikal)

Kolaysa kırmızıda geç!

El atılmak istenen konulardan biri de Türkiye’de trafikte neredeyse kanık-sanan kırmızı ışık ihlalleri. Mevcut uygulamada, kırmızı ışık ihlali yapana sadece para cezası veriliyor. Yeni tasarıya göre; bir kişi, bir yılda beş kez kırmızı ışığı ihlal ederse ehliyeti bir yıl geri alınacak. Sürücü ehliyetini geri alırken ayrıca psikoteknik muayeneye de tabi tutulacak.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/duble-yolda-110-km-hiz-dusurulebilir_81687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!