Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Bankası'nın Kredileri Yenilenebilir Enerji ve İşsizliğe

Dünya Bankası (DB) ve hükümet, yürütülen mevcut program kapsamındaki borçlanmanın artırılmasını görüşüyor. Gelecek 2 yıl içerisinde, yeni iş sahalarının yaratılması ve yenilenebilir enerji sektörünün DB kredilerine erişiminin artması sağlanacak.

Referans Gazetesi
Dünya Bankası'nın Kredileri Yenilenebilir Enerji ve İşsizliğe

Dünya Bankası (DB) ve hükümet, yürütülen mevcut program kapsamındaki borçlanmanın artırılmasını görüşüyor. Gelecek 2 yıl içerisinde, yeni iş sahalarının yaratılması ve yenilenebilir enerji sektörünün DB kredilerine erişiminin artması sağlanacak. DB Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Türkiye ile uygulanan 2008-2011 dönemini kapsayan program dahilindeki bütçenin 6.2 milyar dolar olduğunu belirterek "İlk 2 yılda bu rakamın yarısından biraz fazlasını harcadık. Öngörümüze göre gelecek 2 yıl için yine aynı rakamı harcayacağız ya da biraz daha fazlası bile olabilir. Şu anda bunu konuşuyoruz. Benim beklentim ilk yıllardaki kadar ya da biraz fazla borçlanma sağlayacağız" dedi.
    
Enerji üzerine yoğunlaşacağız

Referans'ın sorularını cevaplandıran Zachau, borçlanma miktarının artmasının dünyadaki ekonomik durum ile alakalı olduğunu belirterek Türkiye'de ciddi oranda işsizlik riski bulunduğunu belirtti. İşsizliğin özellikle genç kesim için dramatik bir tabloyu ortaya koyduğunu vurgulayan Zachau, DB'nin de yeni iş sahalarının geliştirilmesi konusuna odaklanmış olduğunu dile getirdi. KOBİ'lerin desteklenmesinin bu açıdan önemli olduğunu vurgulayan Zachau, yeni dönemde sosyal konuların yanı sıra yenilenebilir enerjinin de öne çıktığına dikkat çekti. Zachau, hükümetle programın geri kalanı üzerine görüşmelerin sonuçlandırılmasıyla enerji sektörü ve enerji güvenliği üzerine yoğunlaşacaklarını anlattı. Türkiye'nin uygulamaya koyduğu birçok reformu ise desteklemeye devam edeceklerini dile getiren Zachau, Türkiye'de fakir kesime destek sağladıklarına da dikkat çekti.
    
Felaket yönetimi model oldu

Zachau, Türkiye'nin felaket yönetiminin Merkez Asya ve bütün dünyada örnek haline geldiğini belirterek 1999'daki büyük deprem sonrası birçok şey yapıldığını ve reformların da desteklendiğini ifade etti. Felaket yönetimindeki kurumsallaşmanın da önemine dikkat çeken Zachau, sorumluluk konusunda büyük gelişim olduğunu dile getirdi. Yıllık toplantıları da değerlendiren Zachau, "İstanbul'un ne kadar mükemmel olduğunu göstermek için bu toplantılar çok büyük imkân. Başlangıcından beri burada enerji var" dedi. Hükümetin İstanbul'u finans merkezi yapma planıyla ilgili olarak Zachau "İstanbul hem ülke hem de bölge için çok güçlü bir ekonomik merkez. Bu toplantı ve bu seminere katılanlar görecek ki Türkiye'nin böyle bir kapasitesi var" diye konuştu. Zachau, protestolar hakkında ise karşıt görüşlere her zaman açık olduğunu belirterek "Bizleri ve kuralları eleştiriyorlarsa DB, IMF ve hükümet olarak ne yapabiliriz, onu düşünmemiz gerekir" dedi. DB'nin son araştırmasına göre Türkiye'deki fakir kesimin belirli bir bölümünün yeteri kadar parası olmadığı ve çocukların gıda gereksinimlerinden kesmek durumunda kaldıklarını anlatan Zachau, kendilerinin bu konuların çözümüne odaklandıklarını vurguladı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-bankasinin-kredileri-yenilenebilir-enerji-ve-issizlige_73072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!