Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Toplantısı Sona Erdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Eş Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı toplantı sona erdi. İstanbul Hilton Otel'inde yapılan toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kadir Topbaş, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nin en

ibb.gov.trİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Eş Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliği yaptığı  toplantı sona erdi. İstanbul Hilton Otel'inde yapılan toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kadir Topbaş, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG)’nin en geniş kapsamlı toplantısına ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

UCLG’nin Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanı olduğu  dönemde düzenlenen Habitat II Konferansı’yla başlayan uzun bir süreç sonucunda kurulduğunu hatırlatan Topbaş, UCLG’nin Birleşmiş Milletler’in yerel versiyonu olma özelliğinde hızla ilerlediğini kaydetti.

Konuşmasının sonunda USLG’nin Dünya Bankası’na benzer tarzda bir banka kurmasını ve üyelerin ihtiyaçlarının karşılanması yönünde aktif bir rol üstlenmesini dile getirdiğini hatırlatan Topbaş şöyle devam etti: “Bu konu daha öncede gündeme gelmişti ve şuanda iyi bir aşamada. İstanbul’da yaptığımız toplantıda bu konuyu tekrar gündeme getirmek istedim. Ayrıca eski Birleşmiş Milletler eski genel sekreteri Kofi Annan ile olan görüşmelerimizde bir takım sosyal fonların, Birleşmiş Milletler fonlarının USLG tarafından kullanılmasının ve USLG’nin bu konuda aracı olmasını istemiştim. Çünkü belediyeler bu işin merkezinde olduğu için fonların daha etkin kullanma durumları söz konusuydu.”

USLG’nin ülkeler arası ilişkiler ve yerel demokraside de önemli roller üstlendiğini dile getiren Topbaş, “USLG ülkeler arası ilişkiler ve yerel demokrasi için çok önemli bir misyona sahip. USLG gerçekten giderek gelişen bir kuruluş. Birleşmiş Milletlerin yerel versiyonu olma özelliğinde. Ve çok ciddi üyelik talepleri var. Her geçen zaman gelişerek büyüyor.  Ve ben inanıyorum ki yakın tarihte hem bankasını kurmuş hem de etkinliğini arttırarak en az Birleşmiş Milletler kadar güçlü bir kuruluş olacaktır. Çünkü bu kuruluşumuzda belediye yöneticileri ağırlıklı olmak üzere dünyanın her bölgesinden üyeleri var. Halkın refahı için sosyal boyutlarda çalışmalar yapılıyor. Bu da dünyada daha dikkate değer bir hale geliyor.” dedi.

Bir gazetecinin, Dünyadaki ekonomik kriz ve bu krizin Türkiye’yi de etkilemesinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 yılı bütçesi ile ilgili kesintiye gidecek misiniz?”  sorusu üzerine Kadir Topbaş şöyle dedi; “Biz göreve geldiğimiz günden beri İstanbul için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Biz İstanbul’un ihtiyaç ve sorunlarını göz önüne alarak bütçemizi belirliyoruz. 2009 bütçemizde değişiklik yapmayı düşünmüyoruz. Kriz mutlaka etkileyecektir. Bir takım kredi alımları, bazı gayri menkullerimizin satışı ve özel şirketlerimizin halka açılması yöntemiyle bu krizi aşacağız.  Yerel yönetimler olarak biz bazı yatırımları kısarsak, ve daha sıkı davranırsak ekonomik krizlerde bu durum halkı daha fazla etkiler. Biz gücümüz yettiğince yatırımlarımızı devam ettireceğiz. Bizim bu kentte yaptığımız yatırımlar yine bu şehirde kaldı. Kendi imkanlarımızla bu krizin bizim yatırımlarımızı etkilemesine izin vermeyeceğiz.”

"Alışveriş İçin En Güzel Gün Bugün" kampanyasını İstanbul’da başlatarak işten çıkarımların önüne geçmek ve ticari hayatın hareketliliği devam ettirmeyi amaçladıklarını belirten Topbaş, “İstanbul Türkiye’deki vergilerin yüzde 43’ünün toplandığı bir şehir. İstanbul Türkiye’nin lokomotifi. İstanbul’da ekonomide bir sendeleme olursa Türkiye’de ciddi sıkıntılar yaşanır.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-birlesmis-kentler-ve-yerel-yonetimler-teskilati-uclg-toplantisi-sona-erdi_64957.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!