Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

‘Dünya Çevre Ceza Mahkemesi Kurulsun’ Önerisi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre Komisyonu’nun önerisi ile Uluslararası Barolar Birliği’ne Uluslararası Çevre Ceza Mahkemesi kurulması için çağrıda bulundu.

yapi.com.tr
‘Dünya Çevre Ceza Mahkemesi Kurulsun’ Önerisi

“İnsanlığın geleceği için hemen şimdi dünya avukatları birleşin” manifestosu yayınlayan TBB dünyada fosil yakıt kullanımına dayalı endüstri ve ulaşım sektörünün küresel ısınmaya neden olan sera gazını her geçen gün daha da arttırdığını belirterek yaşanabilecek iklim felaketlerine dikkat çekti.

İnsanlığın geleceği için birleşelim

Evrensel'den Volkan Pekal'ın haberine göre, küresel ısınma sonucu buzulların erimesi, sera gazını emen ormanların artan sıcaklık nedeni ile artan yangınlar sonucu azalması karşısında oluşacak iklim felaketleri karşısında hükümetlerin kayıtsız kaldığının ifade edildiği manifestoda, Paris’teki iklim zirvesinin bu yok oluşu engellemekten çok geciktirmeye odaklanmış bir görünümü olduğuna dikkat çekildi. Güç ve iktidar tutkusuyla korumak zorunda hissettikleri koltuklarını kaybetmek istemedikleri koltuklarını insanlığın geleceğinden önemli gören politikacıların küresel ısınmayı sınırlandıracak anlaşmaları imzalamadıklarını dile getiren TBB, insanlığın ortak geleceğini kurtarabilmek için dünya avukatlarına mahkemenin kurulabilmesi için çağrıda bulundu.

Japonya'dan destek açıklaması

Konuya ilgili görüştüğümüz TBB Çevre Komisyonu Yürütme Komisyonu Üyesi Av. İsmail Hakkı Atal, Türkiye’de de çevre hukuk mücadelesinin gittikçe zorlaştığını belirterek hükümetle köşe kapmacaya dönüşen yasa değişiklikleri üzerine bu fikrin ortaya çıktığın söyledi. Türkiye’de uluslararası anlaşmalarla yapılan Akkuyu ve Sinop Nükleer santrallerine yönelik yargı yolunun Anayasa ve Danıştay dahil kapalı olduğunu ifade eden Atal, kendilerinin çözüm olarak Japonya Barolar Birliği’ne yazı yazarak işbirliği yapmalarını istediklerini söyledi. Japonya Barolar Birliği’nin geçtiğimiz günlerde kendilerine tam destek verdiğini ve Japon hükümetine “Diğer ülkelere kirli enerji ihraç etmekten vazgeçin” uyarısında bulunduğunu dile getirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-cevre-ceza-mahkemesi-kurulsun-onerisi_138631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!