Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Harikası 4 Ayaklı Minare, Trafik Tehdidi Altında

Tarihte 33 medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, her köşesinde görülmeye değer kültürel bir hazine barındırıyor. Bunlardan biri de 2 bin yıldır şehri süsleyen dört ayaklı minare. Dünyada benzeri olmayan yapı, şimdilerde araç trafiği tehdidi altında. Minarenin dört ayağı üzerindeki kasnaklarda oluşan derin çatlaklara dikkat çeken uzmanlar,

Zaman Gazetesi
Dünya Harikası 4 Ayaklı Minare, Trafik Tehdidi Altında

Tarihte 33 medeniyete ev sahipliği yapan Diyarbakır, her köşesinde görülmeye değer kültürel bir hazine barındırıyor. Bunlardan biri de 2 bin yıldır şehri süsleyen dört ayaklı minare. Dünyada benzeri olmayan yapı, şimdilerde araç trafiği tehdidi altında. Minarenin dört ayağı üzerindeki kasnaklarda oluşan derin çatlaklara dikkat çeken uzmanlar, sokağın araç trafiğine kapatılmaması halinde tarihi yapının yıkılmaya yüz tutacağını belirtiyor.

16. yüzyılda Şeyh Mutahhar Camii'nin avlusuna inşa edilen dört ayaklı minare, gecekondulaşma yüzünden avlunun büyük bölümü yola dönüştürülünce sokak ortasında kaldı. Yanından geçen araçların etkisiyle kolonların üzerindeki kasnakta çatlaklar oluştu. Zaman ilerledikçe de yapıda meydana gelen yarıklar derinleşti. Sütunların üzerindeki kasnaklar zarar görmesine rağmen şu ana kadar bir çalışma yapılmadı.

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Yakup Aktürk, tarihi yapının araç trafiği nedeniyle her geçen gün biraz daha zarar gördüğünü kabul ediyor. Minareyi korumak için bir proje üzerinde çalıştıklarını belirten Aktürk, "Belediye ile görüştük. Minarenin olduğu sokağı trafiğe kapatacağız. Önümüzdeki aylarda da Ulucami restoresi ile birlikte dört ayaklı minareyi de gündemimize alacağız. Öncelikle sokağı trafiğe kapatacağız." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-harikasi-4-ayakli-minare-trafik-tehdidi-altinda_76494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!