Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya İklim Degisikligini Tartişmaya Devam Ediyor

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda iklim değişikliği ile tematik oturumlarından 3.sü 11-12 Şubat 2008 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştiriliyor.

yapi.com.trirleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda iklim değişikliği ile tematik oturumlarından 3.sü 11-12 Şubat 2008 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştiriliyor. Hatırlanacağı gibi iklim değişikliği BM tematik oturumlarının ilki 31 Temmuz - 1 Ağustos 2008 tarihlerinde teknik düzeyde, ikincisi de 24 Eylül 2007 tarihinde devlet ve hükümet başkanları düzeyinde gerçekleştirilmişti. 3. Toplantıda ülkeler teknik düzeyde temsil edilmekle beraber 20’den fazla ülke toplantıya bakan düzeyinde katılım sağlıyor.

Bilindiği gibi 15 Aralık 2007 tarihinde Bali’de sonuçlandırılan 13. Taraflar Konferansı’nda, müzakereleri 2009 yılında tamamlanması hedeflenen Bali Eylem Planı kabul edilmiştir. Dolayısıyla 3. Tematik Oturumdaki tartışmalar, başta Bali Eylem Planı olmak üzere, iklim değişikliği alanında yürütülen küresel çalışmalara Birleşmiş Milletler sisteminin ve organlarının nasıl katkı sağlayabileceği konusuna odaklanacak. 2 gün süren toplantının ilk gününe, Virgin Grubunun Yönetim Kurulu başkanı Richard Brandson ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg gibi ünlü isimler birer konuşmayla katılmışlardı. İlk günkü görüşmelerin gayrıresmi ingilizce tutanaklarına http://www.un.org/News/Press/docs/2008/ga10687.doc.htm adresinden erişilebilir. Aynı konuşmalar web üzerinden http://www.un.org/webcast/2008.html adresinden (11 February 2008 General Assembly: Thematic debate “Addressing climate change: The United Nations and the world at work”) izlenebilir.

Bu arada Sözleşme çerçevesindeki Bali Eylem Planı Geçici Çalışma Grubu müzakerelerinin 1. oturumu (AWG_LCA-1) ile Kyoto Protokolü 3.9 Numaralı Madde Geçici Çalışma Grubu müzakerelerinin 5. oturumu (AWG-KP5) 31 Mart – 4 Nisan 2008 tarihlerinde Tayland’ın Bangkok kentinde gerçekleştirilecek.

Kyoto Protokolü’ne taraf olmayı reddeden mevcut ABD Federal yönetiminin inisiyatifiyle ortaya çıkan ve en yüksek sera gazı salımlarına sahip 15 ülkeyi biraraya getiren Enerji Güvenliği ve İklim Değişikliği ile ilgili Büyük Ekonomiler Toplantısı’nın 2. oturumu ise Ocak 2008 tarihinde Hawaii’de gerçekleştirilmişti. Nisan ayında gerçekleştirilecek bir sonraki toplantıya Fransa’nın evsahipliği yapması bekleniyor.

2008 sonunda gerçekleştirilecek ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin en güçlü adayları arasında yer alan Senatör McCain, geçtiğimiz yıllarda Demokrat Senatör Libermann ile beraber sera gazı salımlarının kontrolüne yönelik önemli bir yasa taslağını hazırlamıştı.

2008 Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den yarışa katılan adaylar Senatör Clinton ve Obama ise iklim değişikliği konusunda mevcut federal yönetimden farklı bir politika izleyeceklerini zaten daha önceden ilan etmişlerdi.

Toplantılar ile ilgili diğer bilgilere http://www.un.org/ga/president/62/ThematicDebates/themclimatechange.shtml adresinden erişilebilir. 2. Gün toplantıları 12 Şubat 2008 Salı günü Türkiye saati ile 17:00’de başlayacak ve http://www.un.org/webcast/# adresinde 1. Kanalda canlı izlenebilecek. Oturumda Türkiye adına konuşma 62. sırada (TSİ ile 23:00 civarında) gerçekleştirilecek.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-iklim-degisikligini-tartismaya-devam-ediyor_59439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!