Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dünya Karbon Salımı Düştü

Küresel iklim değişimi ve çevre kirliliğinin en önemli aktörlerinden biri olarak gösterilen karbondioksit (CO2) emisyonu dünya genelinde 1998’den bu yana ilk kez düştü. Dünyada 2009 yılında yüzde 1.1’lik düşüş yaşandı ve toplamda 31.1 milyar ton oldu. Ülkelere göre hazırlanan listede son yıllarda hızlı büyüyen Çin birinci sırada yer alırken ABD

Milliyet Gazetesi
1 Dünya Karbon Salımı Düştü

Küresel iklim değişimi ve çevre kirliliğinin en önemli aktörlerinden biri olarak gösterilen karbondioksit (CO2) emisyonu dünya genelinde 1998’den bu yana ilk kez düştü. Dünyada 2009 yılında yüzde 1.1’lik düşüş yaşandı ve toplamda 31.1 milyar ton oldu. Ülkelere göre hazırlanan listede son yıllarda hızlı büyüyen Çin birinci sırada yer alırken ABD ikinci oldu. 2009 yılıda etkili olan krizle birlikte düşen sanayi üretimi ve bu alanda getirilen yeni düzenlemelerin emisyon rakamlarına yansıdığı görüldü.

Çin, fosil yakıt kaynaklı enerji kullanımıyla öne çıkarken, 2009 yılında karbondioksit emisyonunu yüzde 9 arttırdı. Özellikle Avrupa bölgesinde karbon emisyonu düşme trendine girerken, Çin’de yaşanan artış dünya ortalamasının aşağı doğru hareketini yavaşlattı.

Bununla birlikte İran ve Suudi Arabistan’da da emisyon rakamlarındaki artış dikkat çekti. Birleşmiş Milletler (UN) İklim Zirvesi sonrasında yayımlanan BP küresel iklim bildirisine göre Çin’in fosil yakıt kaynaklı CO2 emisyonu 7.5 milyar tona yükseldi.

ETİKETLER: yeşil çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-karbon-salimi-dustu_80239.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bu habere çok sevindim, demek ki çevreyi koruma amaçlı bilinçlendirmeler işe yaramış. dilerim daha da azalır ve tertemiz bir dünyayı bırakırız gelecek nesile... şimdi duygusal olarak ta temiz bir dünya ve temiz haberler istiyoruz kampanyası başlamalı bence!!! temiz dünya ve temiz insanlar!!!! YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!