Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Kültür Mirası Listesine Bursa'dan İki Aday

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'den 10 tarihi bölgenin yer aldığı Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi'ne, Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık ile adaylık sürecini başlatmaya hazırlanıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç, ''Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık, Bursa'nın Dünya Kültür

yapi.com.tr / AA
Dünya Kültür Mirası Listesine Bursa'dan İki Aday

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'den 10 tarihi bölgenin yer aldığı Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi'ne, Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık ile adaylık sürecini başlatmaya hazırlanıyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç, ''Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık, Bursa'nın Dünya Kültür Mirasına armağanı olabilecek iki önemli değer'' dedi.

Ödünç, Tayyare Kültür Merkezi'nde (TKM) düzenlenen ''UNECSO Dünya Kültür Mirası Listesi Adaylık Başvuru Sürecinde Bursa Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık'' konulu panelde yaptığı konuşmada, İpek Yolu üzerindeki Bursa'nın, çok önemli kültür ve tarih şehri olduğunu söyledi.

Tarihi kimlik açısından pek çok tescilli yapının restorasyonunu gerçekleştirdiklerini anlatan Ödünç, ''Bir şehir, tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıktığı sürece varlığını sürdürebilir. Bursa, sahip olduğu kültürel değerlerini, şehir kimliğinde yansıtıyor. Bu açıdan bakıldığında, Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık, Bursa'nın Dünya Kültür Mirasına armağanı olabilecek iki önemli değer'' diye konuştu.

Adaylık sürecinin henüz başında olduklarını belirten Ödünç, Hanlar Bölgesi ve Cumalıkızık'ı listeye dahil edebilmek için, kentteki kamu kurum kuruluşları, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını ortak paydada gayret göstermeye davet etti.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Erder de iki bölgenin de listede yer almayı hak eden niteliklere sahip olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Erder, adaylık sürecinde takip edilmesi gereken prosedüre ve teknik detaylara ilişkin deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

ETİKETLER: kurum koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-kultur-mirasi-listesine-bursadan-iki-aday_89220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!