Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünya Mirası Listesine Aday Oldular!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 12 Mart'ta Akyaka, Dalyan ve Tuz Gölü'nün UNESCO Dünya Miras Alanları Geçici Listesi'ne dahil edilmesi için başvuru sürecinin başlatıldığını bildirdi.

yapi.com.tr
Dünya Mirası Listesine Aday Oldular!

DHA'nın haberine göre, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya imzasıyla ilgili makamlara gönderilen yazıyla, Gökova Körfezi’nin kıyısında, Muğla’nın sakin şehir (Cittaslow) Akyaka, biyolojik çeşitliliğin yüksek olduğu, başta su kuşları olmak üzere, çok zengin karakteristik bitki ve hayvan topluluklarının yaşama imkanı bulduğu Dalyan ile buz mavisi rengiyle bilinen Tuz Gölü’nün, UNESCO Dünya Miras Alanları Geçici Listesi'ne dahil edilmek üzere UNESCO sekreteryası nezdinde gerekli girişimlerin yapılması ile başvuru sürecinin başlatıldığı bildirildi.

İyimaya imzasıyla yayınlanan yazıda şunlara yer verildi: "Bugüne kadar UNESCO Dünya Mirası Alanı Listesi'ne Türkiye’den aday olarak tek başına doğal alan gösterilmemiştir. Geçici listeye öneri sunma çalışmaları genel müdürlüğümüz ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu çalışmaları ile başlatılmış, 9 Temmuz 2012 tarihinde UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ev sahipliğinde ilgili uzmanların katılımı ile bir çalıştay gerçekleştirilmiştir. Bakanlığımızca çalıştay sonucu ortaya çıkan adaylar da dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler sonunda Akyaka (Gökova), Köyceğiz-Dalyan ve Tuz Gölü Özel Koruma Bölgelerine ilişkin başvuru dosyaları hazırlanmış olup, dosyalar yazımız ekinde yetki belgeleriyle birlikte gönderilmektedir. Bu kapsamda adı geçen alanların UNESCO Dünya Mirası Alanı Geçici Listesi'ne dahil edilmek üzere tarafımızdan UNESCO sekreteryası nezdinde gerekli girişimlerin yapılması ve başvuru sürecinin başlatılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim."

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-mirasi-listesine-aday-oldular_107988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!