Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Nüfusunun Yarısı Şehirlerde Yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ‘1.000 şehir/1.000 yaşam’ başlığı altında başlattığı kampanya ile belediye ve dernek yöneticileri ile toplum temsilcilerini teşvik etmeyi düşünüyor. Vatandaşları da bu konuda duyarlı kılmak isteyen WHO, yıl içerisinde şehir sakinlerinin sağlığını iyileştirmek amacıyla çeşitli girişimlerde bulunacak.

BirGün Gazetesi
Dünya Nüfusunun Yarısı Şehirlerde Yaşıyor

STRONG>Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ‘1.000 şehir/1.000 yaşam’ başlığı altında başlattığı kampanya ile belediye ve dernek yöneticileri ile toplum temsilcilerini teşvik etmeyi düşünüyor. Vatandaşları da bu konuda duyarlı kılmak isteyen WHO, yıl içerisinde şehir sakinlerinin sağlığını iyileştirmek amacıyla çeşitli girişimlerde bulunacak.

700 Şehirden Eylem Kararı

4 Nisan pazar akşamı Küba’nın Havana kentinden Cezayir’in Oran ve Hindistan’ın Trivandrum kentine kadar 700’e yakın şehir eylem kararı aldı. WHO’dan kampanyanın konseptçilerinden Lori Sloate, “Bir dönüm noktasındayız” diyerek 2007 yılından bu yana dünya nüfusunun yarısından fazlasının, diğer bir ifadeyle 3 milyardan fazlasının şehirlerde yaşadığını hatırlattı.

Dönüm Noktası

AFP’ye konuşan Sloate, şimdi harekete geçmenin önemli olduğunu ifade ederek, bu kampanyanın sağlık sorunlarına cevap getirmede belediye yöneticilerinin büyük bir role sahip olduğuna dikkat çekmek ve şehirleri harekete geçirmenin amaçlandığını kaydetti.

WHO bu kampanya ile özellikle bazı sokaklarda araç kullanımının yasaklanması ve yayalar ile bisikletlilere ayrılmasını teşvik edecek. Bununla birlikte kamu alanlarındaki atıkların temizlenmesi faaliyetleri ile hastanelerdeki hastalar veya yetimlerin ziyaret edilmesi de teşvik edilecek.

‘Şehir Yaşamı Üç Açıdan Tehlikeli’

Şehir yaşamının üç açıdan tehlike altında olduğuna dikkat çeken Sloate, “Öncelikle bulaşıcı hastalıklar var” diyerek, başta ne temiz su ne de sağlıklı tesisatın olmadığı yerler olmak üzere sağlığa zararlı yaşam koşullarından kaynaklı ishal hastalığını örnek gösterdi.

Diğer taraftan kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar, kalp-damarla ilgili hastalıklar ve şeker hastalığının fiziksel aktivite yetersizliği, alkol tüketimi ve sağlığa zararlı beslenme ile karakterize olmuş şehir yaşamında daha da şiddetlenebileceği vurgulandı.

Kampanyanın konseptçilerinden Lori Sloate son olarak daha çok şehirlerde ortaya çıkan şiddet, suç ve  trafikten kaynaklı kaza ve yaralanmaları örnek gösterdi.

830 Milyon Kişi Varoşlarda Yaşıyor

Sağlık sorunları giderek artarken bir BM kurumu olan UN Habitat’a göre dünya nüfusunun yüzde 60’ı 2030’da şehirlerde yaşayacak. Özellikle hastalıklardan yoğun bir şekilde etkilenen yoksullar şehir nüfusunun büyük çoğunluğunu temsil ediyor. Bunların üçte biri ya da 830 milyonu bugün varoşlarda yaşıyor.

WHO, kampanya çerçevesinde http://1000cities.who.int isimli bir internet adresi de açtı. Dernekler veya bireyler, çevresindeki sağlığı iyileştirmek için kendi girişimlerinin görüntülerini bu adres üzerinde yayınlayabilir.

1000 Şehir 1000 Yaşam

7 Nisan 1948 tarihinde yürürlüğe giren Dünya Sağlık Örgütü Anayasası her yıl 7 Nisan Dünya Sağlık Günü olarak kutlanmakta ve halk sağlığı ile ilgili bir konu seçilerek, konu çerçevesinde tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenlenmekte.

Dünya Sağlık Örgütü bu sene 7-11 Nisan tarihleri arasında 1000 Şehir 1000 Yaşam kampanyasını tüm dünya çapında yürütüyor. Kampanyanın asıl amacı sağlıklı 1000 şehir için değişiklik yapacak yapılanmaya giderek sağlıklı şehirler geliştirmek, daha fazla şehre yaymak ve şehirler arasında işbirliğini artırmak. Ayrıca, 1000 insandan şehir yaşamına katkı amaçlı çalışmaları ile ilgili başarılı hikâyeler toplamak.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-nufusunun-yarisi-sehirlerde-yasiyor_78344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!