Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı Sonuç Bildirgesi Açıklandı

Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği (WWEA) ve EUROSOLAR Türkiye'nin 15-17 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da düzenlediği 9. Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı'nın sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede, Meksika Körfezindeki petrol sızıntısı örnek verilerek, sorumlu sanayilere ve hükümetlere kirleten ve sınırlı fosil enerji kaynaklarından

bianet.org
Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı Sonuç Bildirgesi Açıklandı

Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği (WWEA) ve EUROSOLAR Türkiye'nin 15-17 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da düzenlediği 9. Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı'nın sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede, Meksika Körfezindeki petrol sızıntısı örnek verilerek, sorumlu sanayilere ve hükümetlere kirleten ve sınırlı fosil enerji kaynaklarından yenilenebilir enerjilere geçme çağrısı yapıldı.

Bildirgeye göre, konferansı 400 katılımcı ve bin ziyaretçi izledi. Konferansta, rüzgar kullanımının tüm yönleri, ilgili politikalar, imalat, gelişim, işletme konuları ve rüzgar enerjisinin büyük ölçekli entegrasyonu ile hibrid sistemler gibi yenilenebilir enerji çözümlerinin entegrasyonu gibi konular ele alındı. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) hızlı gelişmesine dikkat çekilen bildirgede, IRENA'nın kurucu üyelerinin 2010 Dünya Rüzgar Enerjisi Ödülü ile ödüllendirildiği de açıklandı.

"Topluluk enerjisi" kavramının tüm dünyada giderek daha fazla yerleştiğine dikkat çeken bildirgede, dünyadaki tüm topluluklara çevrelerindeki yenilenebilir enerjileri değerlendirmeleri çağrısı yaptı. Hükümetleri de tarife desteği gibi doğru çerçeveler belirleyerek bu toplulukları desteklemeye çağırdı.

Bildirgede, konferansın desteklediği diğer amaç, politika ve eylemler şöyle sıralandı:

- Oyuncular arasında dengeyi sağlamak için tüm subvansiyonların kaldırılması ve dış toplumsal maliyetlerin dahil edilmesi.

- Yenilenebilir enerjilerin gelişimini cesaretlendirmek için yeterli ve etkili tarife desteği gibi yasal çerçeveler ortaya koymak. Küçük yatırımcılar için uzun vadeli yatırımları teşvik edici mali güvence sağlamak.

- Rüzgâr enerjisinin mevcut elektrik sistemlerine entegrasyonunu iyileştirmek, küçük şebekeler oluşturmak ve yenilenebilir enerji çözümleri arasındaki sinerjiyi büyütmek.

- IRENA'yı Uluslararası Yenilenebilir Enerji Konferansının koordinasyonu gibi çalışma programlarını hayata geçirmekte desteklemek.

- Siyasi iradeyi, yenilenebilir enerjinin kullanımı için gayretlendirmek üzere siyasi ve sosyal farkındalığı yükseltmek.

- Yeni insan, sanayi, idari ve mali kapasiteler yaratmak ve yenilenebilir enerji için uygun, destekleyici yapıları desteklemek.

- Yenilenebilir enerjinin payını artırarak, enerji üretimindeki genel giderleri azaltmak.

- Küresel Tarife Desteği Programını içeren küresel yenilenebilir Enerji Yatırım Fonu başlatmak.

- Yenilenebilir enerjilerin anahtar rolünün kabul ve taahhüt edilmesi.

- Gelişmekte olan ülkeleri, yerel yenilenebilir sanayilerini kurabilmeleri için desteklemek.

Bildirgede ayrıca, konferansın bir sonraki toplantısının 2011 yılının mayıs ayında Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılmasının kararlaştırıldığı da ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-ruzgar-enerjisi-konferansi-sonuc-bildirgesi-aciklandi_80573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!