Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Şehri İstanbul’da Turistler İçin WC Yokmuş

Mimar Sinan Üniversitesi Oditoryumu'nda düzenlenen ‘Çevre Sağlık ve Yaşam' panelinde Türkiye'nin en kalabalık şehri İstanbul'da turistlere hizmet v

Zamanb>Mimar Sinan Üniversitesi Oditoryumu'nda düzenlenen ‘Çevre Sağlık ve Yaşam' panelinde Türkiye'nin en kalabalık şehri İstanbul'da turistlere hizmet verecek AB standartlarında bir WC bulunmadığı açıklandı. Tuvaletler konusunda sorumluluğun belediyelerde olduğunu belirten panelistler, belediyelerin bu konudaki eksikliğin farkında olmadıklarını ileri sürdü.

Panele konuşmacı olarak katılan Türk WC Kurulu Başkanı Prof. Dr. Baha Galip Tunalıgil, Türkiye'de en büyük eksikliğin şehir tuvaletleri bulunmaması olduğunu söyledi. İstanbul gibi dünyanın tanıdığı ve gezmek için binlerce turistin geldiği bir şehrin, ‘şehir tuvaletleri'inin olmadığını belirten Prof. Tunalıgil, var olanların ise perişan durumda olduğunu ifade etti. Kapısında WC işareti gören turistlerin içeri girdiğinde gördüğü manzara karşısında donakaldığını vurgulayan Tunalıgil, “Şehir tuvaletlerinde ‘alafranga' tuvalet göremeyen turistler şaşırıp kalıyorlar.” dedi. Şehir meydanlarında kurulması gereken umumi tuvaletlerin büyük bir ihtiyaç olduğunu belediyelere anlatamamaktan yakınan Prof. Tunalıgil, “Kimsenin konuşmak istemediği bu konu aslında çok önemli. Avrupa kentlerinin hemen hemen tamamında çok temiz şehir tuvaletleri var. Temizliği ve tuvaleti Avrupa'ya öğreten bizlerin şimdi onlardan geri durumda oluşumuz utanç verici.” dedi.

Her yıl düzenledikleri bir yarışma ile ‘Yılın yüz numarası'nı seçtiklerine dikkat çeken Prof. Dr. Tunalıgil, bir hafta sonra sonuçlarını duyuracakları yarışmanın birincisinin İstanbul Bebek'ten olduğunu söyledi. Bebek'te bir lokantayı 1. seçmelerinin gerekçesi olarak çok temiz ve donanımlı olmasını gösteren Tunalıgil, bu yarışma ile insanları daha nitelikli tuvaletler yapmaya teşvik ettiklerini dile getirdi.

Panelin diğer konuşmacısı Prof. Dr. Ayşe Bulut ise çocuklara tuvalet eğitiminin küçük yaşlarda verilmesi gerektiğini vurguladı. Üç yaşına kadar beyin gelişiminin tamamlandığına işaret eden Prof. Bulut, bu dönemde çocuğun 5 duyusunun da çok iyi çalıştırılması gerektiğini kaydetti. Prof. Bulut, çocuklara zamanında tuvalet eğitimi verilmemesinin yanlış sonuçlar doğurduğunu sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-sehri-istanbulda-turistler-icin-wc-yokmus_21980.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!