Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya Sosyal Forumu da Krizi Masaya Yatırıyor

Her yıl Davos Zirvesi sırasında düzenlediği kapitalizm karşıtı eylemleri ile tanınan Dünya Sosyal Forumu'nun bu yılki etkinlikleri önceki gün Brezilya'nın Porto Alegre kentinde start aldı. Binlerce katılımcıyı 10 yıldır bir araya getiren bu büyük forumla özdeşleşen renkli gösteriler sırasında, kalabalıktan bazıları, "10 yıl önce başladık, hiç

Referans Gazetesi
Dünya Sosyal Forumu da Krizi Masaya Yatırıyor

Her yıl Davos Zirvesi sırasında düzenlediği kapitalizm karşıtı eylemleri ile tanınan Dünya Sosyal Forumu'nun bu yılki etkinlikleri önceki gün Brezilya'nın Porto Alegre kentinde start aldı. Binlerce katılımcıyı 10 yıldır bir araya getiren bu büyük forumla özdeşleşen renkli gösteriler sırasında, kalabalıktan bazıları, "10 yıl önce başladık, hiç kimse kapitalist modele alternatifler önermenin mümkün olduğuna inanmıyordu" diye bağırdı. AP, forumun başlama törenlerine 25 bin kişinin katıldığını bildirdi. Forum solcuların fikir alışverişi yaparak farklı stratejileri ülkelerinde uygulayarak yerel bir değişim başlatmalarına hizmet etmeyi amaçlıyor. Bu yılki toplantılarda Haiti'deki deprem ve krizden çıkışta izlenecek yöntemler ana gündem konularını oluşturuyor.

Dünya Sosyal Forumu ilk kez 2001'de yine Porto Alegre'de düzenlenmişti. Beş gün sürecek olan bu yılki etkinliklerde gündemin değişmez maddesi Filistin sorunu da ele alınacak. Açılan pankartlardan en dikkati çekenler ise, "Haiti'nin silaha değil yiyeceğe ihtiyacı var", "Küba ile dayanışma", "uyuşturucuların meşrulaşması", "hayvanlara özgürlük", "sağlam ekonomi", "yerlilere toprak", "hayatının iplerini eline al ve hükümdarlığı yık" şeklinde sıralanıyor. Dünya Sosyal Forumu petrol rezervlerinin ülke yönetimleri tarafından kontrol edilmesini isteyenlerden, çevre koruma ve hayvan hakları gönüllülerine kadar çok geniş bir kesimden grupları kendisine çekiyor.
 
Konular Davos'la benzer

10 yaşındaki Dünya Sosyal Forumu, İsviçre'nin kayak Merkezi Davos'ta bugün başlayacak olan Dünya Ekonomik Forumu'nun solcu karşıtı olarak tanınıyor. Davos zirvesinde siyasi liderlerle iş dünyasının yöneticileri buluşturularak küresel ekonomik sorunların çözümüne ilişkin fikir alışverişi yapılması amaçlanırken, Dünya Sosyal Forumu toplantılarında kapitalizm karşıtı söylemler, yoksullukla mücadele, gelir uçurumunun kapatılması ve eşitliğin sağlanması gibi konular öncelik kazanıyor. Bakış açıları açısından birbirine zıt olan bu iki toplantı bu yıl da son 3 yılda olduğu gibi Davos ile benzer gündem maddeleri üzerine odaklanacak. Bunlardan birisi küresel krizden çıkışta nelerin yapılması gerektiği, ikincisi ise 12 Ocak'ta meydana gelen 7 şiddetindeki depremin çok büyük bir darbe vurduğu Haiti'ye yapılacak yardımlar.

Dünya Sosyal Forumu'na üzerine giydiği "Sosyalizm Özgürlüktür" yazılı bir tişörtle katılan 22 yaşındaki Brezilyalı Gustavo de Biase, AP'ye yaptığı açıklamada, "Zenginliği insanlara dağıtmak istiyoruz. Daha eşit bir toplum için mücadele ediyoruz, 'açlıkla ve savaşla birlikte yok olun' diyoruz" dedi. Brezilyalı bir insan hakları aktivisti olan ve "Burjuvazi kötü kokuyor" yazılı bir tişort giyen Sergio Bernado ise "Kapitalist sistemi kaosa dönüştürdüler. Onlara yoksulların sömürülmediği özgür bir dünya yaratmanın mümkün olduğunu anlatacağız" dedi. Diğer bazı katılımcılar da ekonomik krizin solcu hareketlerin gelişmesi için mükemmel bir zemin oluşturmasına karşın bu fırsatın çoğunlukla kaçırıldığını belirterek sol kesiminde kriz içinde olduğunu, bu beş günlük etkinliklerde tünelin sonundaki ışığı görmeyi umduklarını dile getirdi.
 
Lula da Silva çok popüler

Ülkesinde yoksullukla mücadele konusunda önemli ilerlemeler kaydeden Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula Da Silva izlediği toplumsal politikalar nedeniyle Dünya Sosyal Forumu'na katılanların hayranlığını kazanmış durumda. Bazı katılımcılar eski bir sendikacı olan Lula'nın kişiliğinden hoşlandıklarını, liseyi bile bitirememesine rağmen elde ettiği başarılara saygı duyduklarını dile getiriyor. Öte yandan görev süresi bu yıl dolacak olan Lula da Silva şirketler ve bankalar için çok şey yaptığı gerekçesiyle de eleştiriliyor.
 
İslam ülkeleri Davos'a koşuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ardından bakanlarla bürokratların protesto edip katılmadığı Davos Zirvesi'ne Müslüman dünyadan ilgi ve katılım bu yıl da sürdü. Müslüman ülkelerden birçok devlet ve işadamı toplantılara katılarak ülke ve kurumlarının sorunlarını gündeme getirecek. Katılımcılar arasında Filistin Başbakanı Selam Feyyad, Ürdün Kralı Hasan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de bulunuyor. Ayrıca siyaset ve iş dünyasından da çok sayıda yönetici Davos'taki etkinliklerde boy gösterecek. İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres de bu yıl toplantılara katılacak. Peres'in panel arkadaşlarından biri ise Sırbistan Devlet Başkanı Danilo Türk olacak. Toplantıya Türkiye'den kamu görevlisi olarak sadece Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve az sayıda özel sektör yöneticisi katılacak.

Davos toplantılarına, Erdoğan'ın geçen yıl "one minute" çıkışıyla konuşulan panelin yöneticisi David Ignatius'un kardeşi Adi Ignatius da katılacak. Adi Ignatius, Harvard Business Review adlı derginin Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyor. Davos toplantılarına katılacak sanatçılar arasında ise bu yıl, Kanadalı yazar Margaret Atwood, İsviçreli pop şarkıcı ve bestecisi Udo Jürgens, Çinli piyanist Lang Lang, ABD'li yönetmen Tim Brown, Avatar'ın Kanadalı yönetmeni James Cameron, yazar Paulo Coelho, New York Filarmoni Orkestrası Direktörü Zarin Mehta, İngiliz piyanist Gabriela Montero bulunuyor.
 
Küreselleşme karşıtlarının buluşma noktası     

Kapitalist küreselleşmeye karşı çıkan sosyal haretler, ağlar, sivil toplum örgütleri ve diğer organizasyonların fikir alışverişinde bulunmak dünyada yürütülecek kampanyaları düzenlemek, stratejileri belirlemek ve dünyadaki hareketler konusunda birbirlerini haberdar etmek için yılda bir kez düzenledikleri toplantıya "Dünya Sosyal Forumu" adı veriliyor. Her yıl Davos Zirvesi ile aynı tarihlerinde düzenlenen forum, Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve dev şirketlerin politikalarını protesto eden gösteriler düzenliyor. İlki 25 Ocak-30 Ocak 2001 tarihleri arasında Brezilya'nın Porto Alegre kentinde düzenlenen Dünya Sosyal Forumu, yıllar içinde kalıcılık kazandı ve bölgesel nitelikli Avrupa Sosyal Forumu, Asya Sosyal Forumu, Ortadoğu Sosyal Forumu ve Mezopotamya Sosyal Forumu gibi oluşumların kurulmasına da öncülük etti. İnternet sitesinde çoğulculuk ve çeşitliliğe vurgu yapan Dünya Sosyal Forumu bir grup ya da örgüt olmadığını, hükümet ve partilerden bağımsız olduğunu da vurguluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-sosyal-forumu-da-krizi-masaya-yatiriyor_76112.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!