Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünya, Su Sorununu İstanbul'da Tartışacak

İstanbul dünyanın en büyük su organizasyonuna hazırlanıyor. 5. Dünya Su Forumu'na henüz bir yıl olmasına rağmen 8 bin otel odası şimdiden doldu.

Milliyet Gazetesi/Ahmet DESTİCİ
Dünya, Su Sorununu İstanbul'da Tartışacak

stanbul dünyanın en büyük su kongresine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Gelecek yıl 16 - 22 Mart tarihlerinde yapılacak 5. Dünya Su Forumu için çalışmalar başladı. Su Forumu, Habitat'tan sonra İstanbul'da düzenlenen en büyük kongre olacak.

Toplam 17.5 milyon euro'luk bütçesi olan "Su İçin Farklılıkların Birleştirilmesi" temalı forumun, katılımcıların harcamalarıyla birlikte İstanbul'a 50 milyon euro gelir getirmesi bekleniyor.

Haliç kıyısında halen yapımı süren Sütlüce Kültür Merkezi'nde (SKM) gerçekleştirilecek organizasyona 140 ülkeden çevre bakanları, ülkelerin resmi su organizasyonları, çeşitli firmalar ve çevre örgütleri katılacak. Aralarında Japon Prensi, Hollanda Prensi ve Fas Kralı'nın da bulunduğu 15 ülke ise foruma devlet başkanı düzeyinde katılacak.

Forumu 20 bin katılımcı 1500'ün üzerinde gazetecinin izlemesi bekleniyor. Yaklaşık 10 yıldır yapımı süren SKM ise Dünya Su Forumu ile hizmete açılmış olacak.
Organizasyon düzenleyecek şirketi belirlemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından bir ihale açıldı. VIP Turizm ve Figür Turizm'in ortaklığı olan Perl adlı şirket ihaleyi kazanarak organizasyonu üstlendi.

VIP Turizm 1996 yılında Habitat'ı da düzenlemişti. Forumun ev sahipliği ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Su İşleri'ne ait.

Gemiler otel olacak
VIP Turizm ve Perl şirketinin CEO'su Ceylan Pirinçoğlu forum için şimdiden İstanbul'un 40 otelinde 8 bin oda ayırttıkları söyledi. İstanbul'daki beş yıldızlı otel fiyatlarını yüksek bulan Pirinçoğlu, Haliç'te gemi oteller kullanacaklarını söyledi.

Pirinçoğlu, "Su Forumu'nu su üzerinde Haliç'te yapacağız. Orada şimdilik iki büyük gemiyi otele çevirmeyi düşünüyoruz. Eğer yetmezse Yunanistan'dan iki gemi daha gelecek. Katılımcıları suyun üzerinde tüm İstanbul'a taşıyacağız. İDO'nun vapurlarını ve İBB'nin tüm imkânlarını kullanacağız" dedi.

Suya İstanbul imzası
Suyla ilgili tüm konuların tartışılacağı organizasyonda toplam 100 sunum yapılacak. Forum sonunda su kaynakları ve suyun kullanımıyla ilgili kararlar alınacak ve İstanbul Konsensüsü adı altında dünyaya duyurulacak.

Forumun geliri sponsorluklar ve kayıt ücretinden sağlanacak. Gelirin yüzde 8'i İBB'ye verilecek. Forum boyunca su filmleri festivali, birçok su gösterileri, su kemerlerine ve çeşmelere çeşitli geziler düzenlenecek.

En son Meksika'da yapılan Dünya Su Forumu, üç yılda bir düzenleniyor. İstanbul, son organizasyonda tüm oyları alarak 2009'da evsahipliğine hak kazandı. Foruma karşı olan bazı grupların da İstanbul'a gelip gösteriler yapması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunya-su-sorununu-istanbulda-tartisacak_59782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!