Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dünyada 170 Bin Sanat Eseri Kayıp

Aralarında çok ünlü ressamların eserlerinin de yer aldığı 170 bin adet sanat eserinin kayıp olduğu belirtildi. Uzmanlar, aralarında 167 Renoir, 166 Rambrandt, 175 Warhol ve 200'ün üzerine Dali tablosunun bulunduğu kayıp eserlerden devasa bir müze kurulabileceğini belirtiyorlar.

Sabah Gazetesi



ralarında çok ünlü ressamların eserlerinin de yer aldığı 170 bin adet sanat eserinin kayıp olduğu belirtildi. Uzmanlar, aralarında 167 Renoir, 166 Rambrandt, 175 Warhol ve 200'ün üzerine Dali tablosunun bulunduğu kayıp eserlerden devasa bir müze kurulabileceğini belirtiyorlar.

Bu önemli eserlerin birçoğu evlerdeki özel koleksiyonlardan, bir kısmı da müzeler ve depolardan çalındı. İnterpol verilerine göre, şimdiye kadar, çalınan eserlerin yalnızca yüzde 10'u ele geçirilebildi.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) göre, yılda ortalama 6 milyar dolar değerinde sanat eseri çalınıyor.

Dünyanın konuyla ilgili en büyük veritabanı olarak kabul edilen Kayıp Sanat Kütüğü, çalınmış, kayıp veya yağmalanmış sanat eseri ve değerli parçaların sayısını 170 bin olarak verirken, İnterpol'ün veritabanında 30 bin kayıp eser bulunuyor.

Müzelerin depolarından çalınan eserlerin kayıp olduğundan, sayım yapılıncaya kadar bazen yıllarca haberdar olunmuyor. Bazı hırsızlar bu çok kıymetli sanat eserleri için fidye istiyor, bazıları ise değerinin çok altında satmaya çalışıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyada-170-bin-sanat-eseri-kayip_48143.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!