Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Büyük Adalet Sarayı’nda Alarko Carrier Ürünleri Kullanıldı

İstanbul Kartal’da inşaatı devam eden ve mimari projesi B. Haldun Erdoğan tarafından hazırlanan Anadolu Yakası Adalet Sarayı'nda Alarko Carrier ürünleri tercih edildi. Toplam arsa alanı 123 bin 645 m², binaların arsaya oturma alanı 83 bin 385 m² olan projede toplam kapalı inşaat alanıysa 359 bin 208 m².

yapi.com.tr
1 Dünyanın En Büyük Adalet Sarayı’nda Alarko Carrier Ürünleri Kullanıldı

İstanbul Kartal’da inşaatı devam eden ve mimari projesi B. Haldun Erdoğan tarafından hazırlanan Anadolu Yakası Adalet Sarayı'nda Alarko Carrier ürünleri tercih edildi. Toplam arsa alanı 123 bin 645 m², binaların arsaya oturma alanı 83 bin 385 m² olan projede toplam kapalı inşaat alanıysa 359 bin 208 m². İhale bedeli 195 milyon 990 bin TL olan ve Eylül 2010’da tamamlanması planlanan, taahhütünü Şira Elektrik İnş. Taah. Ltd Şti. ile Mertkan İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. ortak girişiminin yaptığı, mekanik projesini Oba Dizayn Peyzaj Danışmanlık Ltd. Şti., mekanik taşeronluğunu ise Şahinmek Yapı ve Tesisat Hiz. San. Tic. Ltd. Şti.’nin üstlendiği İstanbul Anadolu Yakası Adalet Sarayı, 359 bin 208 m² toplam kapalı inşaat alanı ile dünyanın en büyük adalet sarayı olacak. 

Ana blokları, ceza mahkemeleri, hukuk mahkemeleri, baş savcılık, sosyal tesis, sağlık ünitesi ve adli tabiplikten oluşan proje, toplam 10 bloğa sahip. Adalet Sarayı’nda 325 adet duruşma salonu bulunuyor. Binalarda bir cumhuriyet başsavcısı, 20 cumhuriyet başsavcı vekili, 307 cumhuriyet savcısı, 380 hakim ve yaklaşık 5000 personel görev yapacak. Ofisler, çalışan personelin verimliliğini artırmak ve gün ışığından daha fazla faydalanmak için dış cephede sıralandı. Ofislerin dış cephede yer alması doğal havalandırma olanağını da artıracak. Binaya günde yaklaşık 100 bin kişinin giriş-çıkış yapacağı tahmin ediliyor. Binada yaklaşık 2 bin 800 araçlık, biri açık olmak üzere 4 adet otopark bulunuyor. Güvenlik nedeni ile bazı katlara çıkışlarda asansörler ve bu alanlara ulaşan kapılar elektronik donanımlı olacak. Bütün binalar otomasyon sistemi ile bilgisayar ortamından kontrol edilecek.

Projedeki toplam 16 bin 760 kw’lık soğutma ihtiyacı 4 adet Carrier 19XR su soğutmalı kondenserli, frekans konvertörlü, santrifuj kompresörlü su soğutma grubu ile karşılandı. Ayrıca, 23 adedi plakalı tip (havadan-havaya), 39 adedi batarya tipi (sudan-havaya) ısı geri kazanım üniteli toplam 66 adet 39HQ klima santralı; 23 adet 39HQ hücreli aspiratör, 3.795 adet 42FA fan coil cihazı ve iki yollu vana seti, 2.704 adet Carrier dijital termostat, 56 adet kanal tipi susturucu, 27 adet çatı tipi aspiratör, 34 adet kanal tipi aspiratör, 52 adet yangın merdiveni basınçlandırma fanı ve 72 adet frekans konvertörü kullanılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-buyuk-adalet-sarayinda-alarko-carrier-urunleri-kullanildi-_71746.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • adliye sarayında işçiler maaşlarını alamıyorlar çalışma koşulları içler acısı taşeronlara 5 aydan beri maaş ödenmiyor yetkilerin denetlemesini istiyorum çalışanlar mağdur gizli denetleme istiyoruz YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!