Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Büyük Bazilikası Agora’da Gün Yüzüne Çıkarılıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina, Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası'nın desteğiyle İzmir Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen

Zaman
Dünyanın En Büyük Bazilikası Agora’da Gün Yüzüne Çıkarılıyor

b>İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina, Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası'nın desteğiyle İzmir Müze Müdürlüğü tarafından yürütülen ''Agora Kazıları'' tanıtımı gezisinde yaptığı konuşmada, İzmir'in tarihî bir kent olduğunu vurguladı.

Piriştina, Bayraklı Tepekule ve Smyrna Agorası'nın ortaya çıkarılmasına destek olacaklarını belirtti. Meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, akademik çevreler ve Kültür Bakanlığı ile tarihî mirasın ''gün yüzüne çıkarılmasında'' ortak çalışma içinde olduklarını ifade eden Piriştina, şunları söyledi: ''Elimizdeki imkanlarla tarihî ve doğal güzelliklerimizle insanlarımızı buluşturmak istiyoruz. Havanın güzelliği sayesinde iki gündür Konak, Bostanlı, Bayraklı, Güzelbahçe rekreasyon alanlarında yeşille, denizle kucaklaşan İzmirli hemşehrilerimizi tarihle de buluşturmak istiyoruz. Onbinlerce turisti İzmir'de görmek ortak hedefimizdir. 5 yıllık sürede Roma dönemindeki gibi buralar gezilebilecek. 430 bin dönümlük alanda oluşturduğumuz Kültürpark İzmir Arkeoloji Müzesi, Agora'dan çıkarılan, İzmir Arkeoloji Müzesi'nin envanterinde yer alan eserlerin taşınmasıyla çok önemli bir yer haline gelecek.''

İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü ve Smyrna Agorası Kazı Başkanı Dr. Mehmet Taşlıalan, bölgenin 60 yıl aradan sonra, 18 aydır aralıksız kazıldığını, bunun da 10 yıllık kazı çalışmasına eşit bir süre olduğunu bildirdi. Dr. Taşlıalan, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 350 bin dolar katkı sağladığı projede, 18 ayda 400 bin dolar kaynak kullanıldığını söyledi. Agora'nın kuzey galerilerinde, boyutları ve mimarisi açısından ''dünyanın en büyük bazilikası''nın açığa çıkarıldığını anlatan Dr. Taşlıalan, önümüzdeki günlerde bölgede restorasyon çalışmalarına başlayacaklarını dile getirdi. Dr. Taşlıalan, kazı çalışmaları sırasında çok sayıda sütun başlığı, sütun kaidesi ve mimarî bloğun yanı sıra 2 bin 2 bin 500 yıllık çok sayıda sikke bulunduğunu anlattı. Dr. Taşlıalan, desteklerin devam etmesi halinde 5 yıl içinde Agora'nın tüm çevresiyle birlikte gezilecek bir yer haline geleceğini söyledi. Taşlıalan, ''Dünyanın en büyük bazilikasının üst bölümünde yer alan 35 metre uzunluğunda bir yazıt da bulundu. Bu yazıtta, Smyrna Agorası'nın Roma Senatosu tarafından onaylanmış olan ‘Dünyanın incisi, Asya'nın önde geleni’ gibi sekiz sıfatı yer almakta'' diye konuştu. Dr. Taşlıalan, kazı çalışmalarına 10 kişilik ABD'li arkeolog grubunun da katıldığını, bunların Smyrna Agorası'nın 500–600 sayfalık kataloğunu hazırlayarak, dünyaya sunacaklarını kaydetti.

11 parsel kamulaştırıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Dairesi Müdürü Önder Baktan da Agora ve Çevresini Koruma Geliştirme Yaşatma Projesi kapsamında, Agora'nın batı ve kuzey bölgelerinde 11 parselin kamulaştırıldığını bildirdi. Tanıtım gezisine İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Başkanı Necip Kalkan ile katılan Anadolu Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkanı Koçali Al da turistin ''park, asfalt görmeye İzmir'e gelmeyeceğini'' belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-buyuk-bazilikasi-agorada-gun-yuzune-cikariliyor_8973.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!