Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Büyük Yapay Şelalesi Olabilir

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yılmaz, Erzurum’un Serçeme köyünde, 250 metre yüksekliğindeki kaya üzerine, dünyanın en büyük yapay şelalerinden birini yapmak üzere proje hazırladı.

Radikal Gazetesi
6 Dünyanın En Büyük Yapay Şelalesi Olabilir

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yılmaz, Erzurum’un Serçeme köyünde, 250 metre yüksekliğindeki kaya üzerine dünyanın en büyük yapay şelalerinden birini yapmak üzere proje hazırladı.

AÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Yılmaz, Serçeme köyünde bulunan Kuzgun Barajı’ndan sağlanacak suyla, kaya üzerinden 3 ayrı noktadan düşme sağlanabileceğini söyledi. Prof. Dr. Yılmaz, Türkiye’nin zengin doğal ve kültürel değerlere sahip bir coğrafyada bulunduğunu belirterek, söz konusu değerlerin korunarak, kullanıma ve turizme açılması konusunda etkin planlamaya ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Erzurum’a 40 kilometre uzaklıkta bulunan Serçeme Vadisi’nin, kent insanının tercih ettikleri en önemli mesire alanlarından birisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu vadide yer alan Serçeme köyü, ana kaynak değerleri, kırsal otantik köy yerleşimi, doğal su kıyısı, orman vejeterasyonu, Serçeme Deresi, engebeli ve bir kısmı kayalık topoğrafya ve mera alanlarından oluşmaktadır. Bu çalışmayla, Serçeme’nin, rekreasyonel turizme kazandırılması amaçlanmaktadır. Köyün hemen yanı başında yükselen ve bölgede nadir olan 250 metre yüksekliğindeki kaya kütlesi, ana yola paralel bir şekilde uzayan ve yol güzergahında 1 kilometre uzaklıktan görüş alanı olan bir vadide konumlanmıştır. Kaya, yüksekliği, dikliği ve üzerindeki bitki örtüsü ile bozulmamış doğal peyzaj karakteri ile dikkat çekmektedir. Bölge turizmi için büyük katkı sağlayacak projenin hayata geçirilmesi 5 milyon YTL’yi bulabilir."

2011 Üniversiade

Prof. Dr. Yılmaz, projenin dolaylı birçok faydasının da bulunacağına dikkat çekerek, özellikle 2011 Üniversiade öncesinde bölgenin özgün peyzaj ögelerinin alternatif turizm faaliyetlerine kazandırılmasının faydalı olacağını bildirdi. Erzurum’da kış spor oyunları için ciddi bir potansiyel bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, 2011 Üniversiade organizasyonun Erzurum’a verilmesiyle birlikte bu durumun belgelendiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Serçeme köyü kırsal peyzaj planlaması yapıldığında, şelale, spor ve piknik alanları ile organik tarım ve flora tur güzergahları ile bölge turizmin göz bebeği olabilir. Çok özgün bir proje hazırladık. Proje yaşama geçirilirse, Türkiye, dünyanın en büyük yapay şelalesine kavuşur. Yerel yönetimler ve yatırımcıların bölgeye gerekli ilgiyi göstermesini bekliyoruz. Bazı iş adamlarımıza ve sivil toplum örgütlerine projemi sundum. En büyük mutluluğum projenin hayata geçerek, Serçeme bölgesinin eşsiz bir mesire yeri olduğunu görmek olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-buyuk-yapay-selalesi-olabilir_62315.html

Read Comment Section
6 Yorum Yorum Yaz
  • şelale yapılrsa hem köy hem de aliosmangil kazanır. güzel olur YANITLA
  • proje çok güzel ben bir serçemeli olarak hep bunun hayalini kurmuştum gerçekleşirse sizin sayenizde çok güzel olur. YANITLA
  • eğer bu proje şehrimizde yapılırsa ülkemiz daha tanınır, turistik yönden daha zenginleşir YANITLA
  • eger gerceklestirilirse harika bi manzara ortaya cıkar hem koyumuz için hemde ülkemiz için buyuk bir gelir kaynağı olabilir... YANITLA
  • Türkiye için amaçlanan bu proje gerçekten çok anlamlı. Eğer bu proje faaliyete geçerse ülkemiz ekonomik yönden biraz da olsa rahatlayacak ve kültürel açıdan biraz daha tanınacak. YANITLA
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!