Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dünyanın En Pahalı Şehri İlk Kez Afrika'dan

Mali danışmanlık şirketi Mercer’in dünya şehirlerini hayat pahalılığına göre sıraladığı uluslararası listede Angola’nın başkenti Luanda birinci sıraya oturdu. Listede ilk kez bir Afrika şehri birinci sırada yer aldı. Luanda’nın haricinde listede ilk 10 arasında Afrika’dan iki şehir daha var. İkinci sıraya oturan Tokyo’yu, Çad’ın başkenti Ndjamena

Radikal Gazetesi
Dünyanın En Pahalı Şehri İlk Kez Afrika'dan

Mali danışmanlık şirketi Mercer’in dünya şehirlerini hayat pahalılığına göre sıraladığı uluslararası listede Angola’nın başkenti Luanda birinci sıraya oturdu. Listede ilk kez bir Afrika şehri birinci sırada yer aldı. Luanda’nın haricinde listede ilk 10 arasında Afrika’dan iki şehir daha var. İkinci sıraya oturan Tokyo’yu, Çad’ın başkenti Ndjamena izliyor. İstanbul, 2010 listesinde yer alan 200’ü aşkın şehir arasında en pahalı 44’üncü şehir oldu.

Mercer, küresel iş çevrelerinde Afrika’nın büyüyen öneminin listeye açıkça yansıdığını söylüyor. Verilen bilgiye göre, Luanda’yı pahalı kılan başlıca özellik, kiraların çok yüksek olması. Bir çokuluslu şirket elemanının Luanda’da ev kirasına ödeyeceği para, Londra’ya kıyasla iki kat daha fazla. 2010 listesini hazırlayan ekibin başkanı Nathalie Constantin-Metral, çokuluslu şirketler açısından gelişmekte olan ülkelere gönderilen elemanın yaşam masraflarının daha düşük olacağı varsayımının hatalı bir yaklaşım olduğuna dikkat çekiyor. Büyük şirketler, çalışanlarının ev, yemek, çocukların okul masrafları ve ulaşım gibi ihtiyaçlarını belirli bir standartta tutmak istiyor. Listede bu yıl Avrupa’nın en pahalı şehri unvanına 4’üncü sıradaki Moskova oturuyor. Cenevre 5., Kopenhag ise 10. en pahalı şehir. (bbc)

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-pahali-sehri-ilk-kez-afrikadan_80813.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!