Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Dünyanın En Uzun Atlama Kulesi...

Erzurum-Çat karayolu üzerindeki, Kiremitlik Tepe mevkisinde inşaat çalışmaları süren atlama kulesi, farklı mimari özelliği ve uzunluğu ile dikkat çekiyor. Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, dünyada son atlama kulesinin Avusturya'da yapıldığını belirterek, söz konusu kulenin uzunluğunun 120 metre olduğunu ve Erzurum'da yapımı süren kulenin

CNN Türk
Dünyanın En Uzun Atlama Kulesi...

Erzurum'da, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları için yapılacak atlama kulesi, 125 metrelik uzunluğu ve hilal şeklindeki görüntüsü ile organizasyonun sembol tesisleri arasında yer alıyor.

Erzurum-Çat karayolu üzerindeki, Kiremitlik Tepe mevkisinde inşaat çalışmaları süren atlama kulesi, farklı mimari özelliği ve uzunluğu ile dikkat çekiyor. Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, dünyada son atlama kulesinin Avusturya'da yapıldığını belirterek, söz konusu kulenin uzunluğunun 120 metre olduğunu ve Erzurum'da yapımı süren kulenin tamamlandığında, 125 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun atlama kulesi olma özelliğini taşıyacağını söyledi.

Kiremitlik Tepe bölgesinde, 20, 40, 60, 95 ve 125 metre uzunluklarında 5  ayrı atlama kulesinin yapılacağını anlatan Çintimar, "Dünyada atlama kuleleri 90'la 120 metre olarak inşa ediliyor. Bizim pistlerimiz 95 ve 125 metrelik  uzunluklarıyla dünyanın en uzun atlama kuleleri olma özelliğini taşıyor. Tesislerimiz organizasyonun en farklı çalışması olacak. Kulemizin bittiğinde, ülkemizin Boğaz Köprüsü gibi sembol tesisleri arasında yer alacağına inanıyorum" diye konuştu.

Hilal kule

Çintımar, zeminden 60 metre yükseklikteki kule kısmının ise hilal görüntüsünde olacağını belirterek, tesisin bu yönüyle de farklı bir özellik taşıyacağını ifade etti.

Kule üzerinde 5 kıtayı sembolize eden 5 ayrı sütunun yer alacağını ve söz konusu sütunların renklerinin de olimpiyat renklerini taşıyacağını bildiren Çintimar, "Yine bu sütunlarımız da hilal yapısıyla dikkat çekecek. Başka birdeyişle kulemiz Hilal Kule ismiyle anılacak belkide. Dünyanın neresinden bakılırsa bakılsın, görüldüğünde (bu Erzurum'daki atlama kulesi) denilecek özellikte bir kule yapıyoruz. Bölgemize gelecek yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacak tesis, belli bir ücret karşılığında gezilebilecek. Ayrıca ışıklandırma sistemi de farklı olacak" dedi.

En pahalısı

Çintimar, atlama kulelerinin 57 milyon TL maliyetle, 2011 Dünya  Üniversiteler Kış Spor Oyunları için yapılacak tesisler arasındaki en pahalı tesis olduğununa da dikkati çekti. Bina müştemilatı ve çevre düzenlemesinin de hesaba katılması durumunda maliyetin 65 milyon TL'ye çıkacağını bildiren Çintimar, tesisin 2010 yılının ekim ayında teslim edileceğini sözlerine ekledi. Çintimar son olarak, atlama kulesinin, 2011 Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları için yapılacak tesisler arasında en son teslim edilecek olan tesis olacağını da kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-en-uzun-atlama-kulesi-_69827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!