Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Dünyanın İlk Işıklı Caddesine İlk Adım

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kültürel mirasa sahip çıkmak için olumlu adımlar attıklarını söyledi. Dünyanın ilk ışıklı caddesi olarak tarih sayfalarında yer alan Kurtuluş Caddesinde gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarında 9 ay gibi kısa bir sürede proje hazırladıklarının altını çizen Lekesiz, proje için Kültür Bakanlığından 1,5

Gazete Habertürk
Dünyanın İlk Işıklı Caddesine İlk Adım

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, kültürel mirasa sahip çıkmak için olumlu adımlar attıklarını söyledi. Dünyanın ilk ışıklı caddesi olarak tarih sayfalarında yer alan Kurtuluş Caddesinde gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarında 9 ay gibi kısa bir sürede proje hazırladıklarının altını çizen Lekesiz, proje için Kültür Bakanlığından 1,5 milyon TL ödenek aldıklarını açıkladı.

Kurtuluş Caddesi projesini Hatay için milat olarak gördüklerini dile getiren Lekesiz, kültürel mirasa sahip çıkılması anlamında somut adımlar atıldığını vurguladı. 2 senede bitmeyecek işlerin 9 ay gibi kısa bir sürede tamamladıklarını kaydeden Vali Lekesiz Adalet Bakanı Sadullah Ergin faktörünün önemine dikkat çekti.

Hıristiyan aleminin ikinci hac merkezlerinden biri olan ve Antakya'da bulunan St. Pierre Kilisesinin iyileştirilmesi için bir proje hazırladıklarını da hatırlatan Lekesiz, bu proje ile kiliseye gelen turistlerin en az 1 saat kilisede kalmalarını amaçladıklarını belirtti. İnsanların St. Pierre Kilisesinde zaman geçireceği bir çevre düzenlemesi ve yürüyüş parkuru oluşturulacağını kaydeden Lekesiz, yıkılması gereken yapılarla uğraşıp zaman kaybetme lüksünün olmadığını anlattı.

Yeni müze yerinin tekrar değiştirileceği iddialarını da kesin bir dille yalanlayan Lekesiz ayrıca Kurtuluş Caddesinde de yeni bir müze kurma hazırlıklarına başlayacaklarını müjdeledi.

Hatay'ın her açıdan heyecan verici bir zenginliğe sahip olduğunu ifade eden Vali Lekesiz, "Heyecansız geçen gün yaşanmamış gündür. Bu Vali için de, belediye başkanları, kaymakamlar ve basın için de böyle olmalı. Bu ili hayal ettiğimiz geleceğe taşımak için güç birliği yapılması gerekli. Daha güçlü bir geleceği beraber inşa edeceğiz." şeklinde konuştu.

Cihan

ETİKETLER: koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyanin-ilk-isikli-caddesine-ilk-adim_82159.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!